Г оляма антиправителствена демонстрация в латвийската столица Рига прерасна в сериозни сблъсъци между силите на реда и стотици вандали, атакували сградата на парламента и на финансовото министерство, предаде Асошиейтед прес.
След протестна акция на опозицията, преминала мирно, част от участниците в нея, по някои сведения - до хиляда души, се опитаха да нахлуят в сградата на Сейма. Тълпата, предимно млади хора, чупела прозорци, хвърляла по зданието бомбички и камъни.
Спецчастите за борба с безредиците успели да разпръснат участниците в размириците с гумени куршуми и сълзотворен газ.
След като били изтласкани от площада пред парламента, сблъсъците продължили в страничните улички в историческия център на Рига. На една от улиците, известна с многото си банки, участниците в безредиците преобърнали и разбили две полицейски коли, изпочупили прозорците на финансовото министерство и разграбили магазин за алкохол, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Арестувани са 126 души, съобщи говорителка на вътрешното министерство. Трима полицаи са сериозно ранени. От медицинските служби съобщиха за още 32-ма пострадали.
Според АП безредиците сварили вътрешното министерство неподготвено и подкрепленията пристигнали със закъснение. Затова първоначално срещу близо двестате развилнели се протестиращи се изправила сравнително малка група полицаи.
Ройтерс отбелязва, че подкрепленията пристигнали около три часа след избухването на конфликта пред парламента.
Това са най-сериозното насилие в Рига от рухването на Съветския съюз през 1991 г., отбелязва агенцията. Тя цитира мнението на двайсетгодишен студент, че държавата е в криза и хората са започнали да се ядосват от всичко.
В Рига никога не е имало такъв бунт, не съм виждал такова нещо, казва той.
Латвийците са недоволни от увеличаващата се безработица и от икономическите реформи, включително повишаването на данъците. Мнозина обвиняват за забавения икономически ръст дясноцентристкото правителство на Иварс Годманис.
ЕС, МВФ и скандинавски страни обещаха да отпуснат на Латвия 10,5 млрд. долара, които да подсилят икономиката.
Президентът Валдис Затлерс напоследък засили критиката си към правителството и парламента, но не стигна до заплахи, че ще разпусне законодателното събрание.
Мирната демонстрация, след която започнаха размириците, бе свикана от опозицията именно с призив за разпускане на парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!