Ако до 4 декември не се вземе решение от арбитражния съвет или не бъдат излъчени неговите представители, министърът на здравеопазването ще определя общи условия за здравното осигуряване, които да са в сила до подписането на нов Национален рамков договор. Това съобщи БНР.
В Арбитражния съвет ще влизат министърът на здравеопазването и по двама представители на преговарящите страни. Депутатът от ОДС д-р Стойчо Кацаров заяви, че не е толкова важно дали ще има арбитраж или не, тъй като основният пакет от здравни дейности се определя от здравния министър и съсловните сдружения и няма да могат да оспорват по същество рамковия договор.
Не беше прието искането на мнозинството Арбитражният съвет да взема решение по спорните текстове в договора с обикновенно мнозинство. Националният рамков договор не може да поставя изисквания от личните лекари за минимален брой на регистрираните здравноосигурени лица, решиха депутатите. В договора не може да има и изсквания, които да пречат на свободни избор на личен лекар в рамките на общината по постоянен или настоящ адрес. Това важи и за специализирана болнична или извънболнична помощ в рамките на областта и на високоспециализара болнична помощ в цялата страна.
В Националният рамков договор не може да се поставят и допълнителни изсквания за аптеки, търговци на едро и производитли на лекарства извън предвидените в закона за лекарствата и аптеките. Съсловните организации на лекарите и стоматолоците вече няма да определят стандартите за добра медицинска практика. Синята позици прие това като поредния опит здравеопазването да бъде държавно администрирано.
Коалиция "За България", която вчера напусна демостративно пленарната зала, и днес не участва в дебатите по поправките в закона за здравното осигуряване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!