Т урция е предложила да отвори едно пристанище и едно летище за Кипър в опит да предотврати частично замразяване на преговорите й за членство в ЕС, заяви говорител на финландското председателство на съюза.
Анкара е изпратила писмо до финландското правителство, в което го информира за решението си, съобщи Микко Норос, цитиран от Франс прес.
Кипър обаче контрира, че никога няма да даде съгласието си за отваряне на кипърско турско летище за други полети, освен за Турция, във връзка с предложението за отваряне на едно турско пристанище и летище за Кипър в замяна на отварянето на пристанище и летище в т. нар. Севернокипърската турска република, предаде Ройтерс.
Това никога не може да случи, заяви кипърският правителствен говорител Христодулос Пасиардис.
Няма вероятност да дадем някога съгласието си, тъй като подобно нещо ще означава индиректното признаване на една "псевдо-държава", отбеляза Пасиардис по адрес на Севернокипърската турска република.
В Северен Кипър има едно гражданско летище - Ерджан и едно голямо пристанище в град Фамагуста. В момента всички полети за и от Северен Кипър трябва да се осъществяват през Турция, отбелязва Ройтерс.
Предложението на Турция ще бъде обсъдено на срещата на Комитета на постоянните представители на страните от ЕС (КОРЕПЕР), който днес обмисля препоръката на Европейската комисия.
В края на миналия месец ЕК препоръча на 25-те страни членки на съюза частично преустановяване на преговорите Анкара, замразявайки осем от 35-те преговорни глави.
Замразяването обхваща въпроси като свободно движение на стоки, финансови услуги, земеделие, риболов, транспортна политика, митнически съюз и външни отношения.
Комисията препоръчва също така останалите глави, преговорите по които могат да започнат, да не могат да бъдат затваряни, докато не бъде решен проблемът.
Комитетът е изправен пред трудната задача да изготви единна позиция, която да бъде представена на срещата на външните министри на 11 декември.
Някои държави, сред които Франция и Германия, искат броят на замразените глави да бъде увеличен, докато Великобритания настоява техният брой да бъде намален на три.
Решението ще бъде официално оповестено от външните министри на страните от съюза и трябва да бъде одобрено от Европейския съвет, в който влизат държавните и правителствените глави на страните членки. Срещата на най-високо равнище е насрочена за 14 и 15 декември.
Предложението на Турция да отвори едно пристанище и едно летище за трафика на кипърските гърци ще представлява "важна стъпка", ако бъде потвърдено, заяви Кристина Наги, говорител на комисаря по разширяването Оли Рен, цитирана от Франс прес.
ЕК смята, че турската инициатива е важна крачка към пълното прилагане на Анкарския протокол, което ЕС иска от Турция, каза Наги.
Анкарският протокол разширява митническия съюз на Турция с ЕС с десетте страни, приети в ЕС през 2004 г., включително и Република Кипър.
Предложението ще има положително влияние върху продължаването на преговорите за присъединяване на Турция, каза още Наги, като уточни, че комисията очаква още разяснения от Анкара.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу нарече предложението на Турция "важна стъпка", но поиска от Анкара да внесе повече яснота по въпроса.
Надяваме се, че ще стане напълно ясно за какво точно се отнася тази инициатива и какво цели да постигне, заяви Барозу.
Турция изглежда "внимателно" подготвена да направи отстъпки по исканията на ЕС да отвори пристанищата си за Кипър, коментира германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
Гърция също заяви, че очаква ясно и окончателно предложение от Анкара, но веднага изрази резерви по отношение мярката.
Говорителят на гръцкото външно министерство Георгиос Кумуцакос посочи, че не желае да коментира предложението на основата на неясни, неофициални и частични информации.