И зповеди на пострадали от бомбените атентати от 7 юли в Лондон излизат днес като част от официален доклад за самоубийствените нападения в три влака на метрото и автобус, при които загинаха над 50 души.
Докладът е базиран на 6-месечно проучване на реакцията на полицията, службите за бърза помощ, пожарната, телефонните компании и медиите, обяснява Би Би Си.
Някои от изявленията на хората, засегнати от взривовете, не са огласявани досега, съобщи говорител на Лондонското събрание, изготвило анализа. То се състои от 25 избираеми членове, има контролни функции върху кмета на Лондон и може да отправя препоръки към него.
Докладът критикува липсата на добра комуникация
между аварийните екипи и "допотопната" радиовръзка под земята, макар да отчита индивидуалните случаи на героизъм.
Според анализаторите в бързината да се спасят повече животи, не е обръщано достатъчно внимание на ранените, нуждаещи се от утеха и съвет.
Стотици са били оставени да напуснат мястото на инцидента, без да бъдат разпитани и без да им бъде оказана помощ, за да се справят с травмата от кръвопролитнието.
Страница след страница докладът дава примери за лоша организация
и координиране, за липса на предвидливост от страна на спешните служби, твърди Питър Хълм-Крос, един от авторите.
Показанията на оцелелите водят до заключението, че последиците от 7 юли не са се оказали много по-трагични единствено благодарение на лондончани, действали по своя инициатива.
Показанията се били взети в частни беседи с хора, които са били дотолкова травматизирани психически или физически, че не са пожелали публична изява.
При атентатите в лондонското метро и автобус бяха убити 56 души, вкл. четиримата атентатори, и бяха ранени стотици.
Трима от извършителите бяха от пакистански произход, а четвъртият беше пътувал до Пакистан преди нападението. И тримата обаче бяха британски граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!