"Този номер с прикритието зад националния интерес не е убедителен" - тези думи на президента Георги Първанов цитира "Труд" по повод попадналата в печата секретна стенограма на правителственото заседание. Проблемът е, че в последните години мнозина у нас превърнаха тайната в инструмент за нечисти дела, обяснява Първанов.
НАТО е единственият лагер, който може да донесе на България освен сигурност и икономически напредък; нищо чудно и Русия да влезе в пакта след време и България да я разглежда като потенциален съюзник, коментира от своя страна "24 часа".
Синдикализмът като лична далавера - под това заглавие "Монитор" коментира, че доверието в българските профсъюзи ще продължи главоломно да пада, докато не престанат да бъдат бизнесмени, собственици на имоти за милиони, наемодатели, приватизатори, хора, които са в дъното на създаване на партии и сядат на масата за преговори с правителството, за да гарантират интересите си. Разбираме желанието на двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" да държат монопола на синдикализма в България. Само така те ще продължат да извиват ръцете на всяко следващо правителство, за да гарантират участието си в политическия живот на държавата и за да договорят своята част от баницата. До гуша ни дойде от режисирани протести, резултатът от които бе, че през годините работниците неволно станаха участници в един безсмислен спектакъл. Тяхната роля бе предопределена да бъде на задължителната за сцените масовка. Без нея протестът ставаше безсмислен и запращаше профсъюзите в глуха линия. Точно това те не щат, коментира "Монитор".
Драмата на Симеон е, че роден е с властта - така "Стандарт" припомня, че година след влизането на Сакскобургготски в политиката пред него има два проблема: НДСВ и контролът върху министри и депутати. Неслучайно Западът нарече премиера Мистър Европа, но с външна политика избори не се печелят. Една година е много малко време, за да се дават оценки за историята. Особено пък от историк. И все пак, колкото и изтъркана да е фразата, случилото се на 6 април 2001 г. бе наистина историческо. Едно движение, основано набързо два-три месеца преди датата на изборите, не само успя да се яви на тези избори, но и да разбие на тях двуполюсния модел. В обществото битува по принцип правилното мнение, че един цар не бива да поема "короната" на премиерския пост. Която е по-тежка от царската, защото означава и поемане на всички тежести и отговорности на изпълнителната власт.
Матури да сменят изцяло изпитите за висше? Въпросът задава "Новинар" и си отговаря - "Няма да стане". Ще има и едното, и другото, прогнозира изданието. Университетите няма да приемат задължителните изпити след средното училище, а просветниците няма да склонят да махнат матурите. Това обявиха ректорите и министърът на образованието Владимир Атанасов. И причината е твърде проста: пари, пари, много пари. Ако се премахнат кандидатстудентските изпити, спират и частните уроци. Секват и хилядите левове, които влизат от октомври до юни в семейния бюджет на академиците. И, логично, преподавателите са против.
Желаем да развиваме добрите приятелски отношения с България, казва в интервю за "Монитор" министърът на външните работи на Китайската народна република Тан Цзясуан. Държавите, без значение големи или малки, бедни или богати, силни или слаби, трябва да са равнопоставени членове на международната общност, да се уважават взаимно и да не се намесват във вътрешните работи на другите страни, изтъква ръководителят на китайската дипломация.
Спортът няма партиен цвят, казва за "Стандарт" председателят на ДАМС Васил Иванов. На въпрос какви са основните ви приоритети в момента той отговаря:
"До една седмица ще бъде представена концепцията на нашия екип. В момента правим равносметка на това, което сме свършили през това време. Най-важното е да има пари за спорта, а те ще дойдат само от тотото. Това беше и промяната в Спортния тотализатор. Сега реално нещата стоят в контекста на предстоящата олимпиада в Гърция през 2004 г. Целта е да се вложат средства във всички спортни обекти от национално значение, за да има спорт в България.
Не е момент за вот на недоверие, смята Румен Овчаров, зам.-председател на БСП, в интервю за "Новинар". Ние ще си казваме мнението и няма да се страхуваме от нищо. Но няма да предприемаме крайни стъпки за дестабилизация на страната, няма да истеризираме обстановката, няма да се опитваме да извличаме политически дивиденти от грешките на управляващите. БСП поставя на първо място националния интерес, едва след това, на второ място, идва партийният, казва Овчаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!