Н а 24 юни турският министър-председател Реджеп Таип Ердоган обнародва на пресконференция в Анкара предизборната платформа на ръководената от него Партия на справедливостта и развитието (ПРС).
Особено внимание в текста се отделяше на социалните въпроси и икономическата политика. Основните точки предвиждат:
- индексация на заплатите на държавните служители съобразно равнището на инфлацията,
- облекчаване на данъчното бреме за инвеститорите,
- повишаване на подкрепата за малките и средни предприятия,
- увеличаване на социалната помощ за населението,
- разширяване на здравното застраховане,
- помощи за инвалидите и т.н.
Фактически тази платформа ще определи програмата за развитие на Турция през следващите пет години.
Ердоган обяви, че ПСР обвързва реализирането на своите идеи с две дати: 2013 г., когато трябва да се състоят следващите общи избори, и 2023-та, когато ще се чества столетието на Турската република.
Днешните управляващи в Турция планират към 2013 г. номиналният среден доход на глава от населението да достигне 10 хил. долара, а по паритет на покупателната способност да надхвърли 15 хил. долара, БВП да стане 800 млрд. долара; износът да достигне 200 млрд. долара, а доходите от туризма ? 40 млрд. долара.
Планира се също така инфлацията да бъде под 10%;, да се намали безработицата, да се опрости данъчната система, да се приватизират държавните банки.
Резултатите от своята дейност ПСР е концентрирала в листовката "4 години, 8 месеца и 19 дни": инфлацията е под 10%, националният доход е нараснал от 181 на 400 млрд. долара, продажбите на автомобили са скочили четири пъти, значително е намалял външния дълг към Международния валутен фонд (МВФ).
Постигнат е почти бездефицитен бюджет, построени са 6600 км автомагистрали, значително са се увеличили субсидиите за фермерите, открити са 39 нови университета, строят се високоскоростните жп магистрали Анкара-Коня, Анкара-Измир, Анкара-Сивас.
На 21 юни правителственият "Official Gazette" публикува Третата средносрочна програма 2008-2011 г., подготвена от Държавната планова организация и одобрена от турското правителство.
Според нея средният годишен темп на икономически растеж ще бъде 5,6%, през 2008 г. - 5,5%, а през 2009 и 2010 г. - 5,6%.
БВП от 720 млрд. лири през 2008 г. ще нарасне до 791 млрд. лири през 2009 г. и 870 милиарда през 2010 г.
Средният доход на глава от населението през 2008 г. ще е 6500 долара, през 2009 г. - 7000, през 2010 г. - 7500 долара. През този период се предвижда откриването на допълнителни 1,4 млн. работни места.
Освен това се планира износът да расте с изпреварващи темпове пред вноса, както и увеличаване на преките чуждестранни инвестиции.
Като резултат от приватизацията се очаква пълна либерализация на тютюневия отрасъл, електроразпределителните мрежи, нефтохимията и телекомуникациите.
До минимум ще бъде сведено участието на държавата в производството на захар и управлението на пристанищата.
Една от основните точки на документа е обещанието на ПСР да осъществи сериозни конституционни промени в навечерието на 100-годишнината на Турската република.
В управляващата партия смятат, че страната се нуждае от нова гражданска конституция (сега действаща конституция, както е известно, е била приета през 1982 г. след военния преврат от 1980-а).
Ердоган обеща на страната конституция на "гражданския компромис", отбелязвайки, че новият основен закон трябва да бъде "кратък и ясен". Представителите на ПСР смятат, че новата конституция трябва да бъде създадена на основата на европейските стандарти.
Особено внимание предполага да се отдели на яснотата в нея, за да предотврати възникването на потенциални политически кризи, подобни на днешната.
Освен това ПСР смята за необходимо да се отразят в конституцията взаимоотношенията между военната и гражданската власт на основата на европейските норми, в съответствие с настоящата конституция на военните е възложено задължението да защищават държавата от "вътрешни заплахи", което се използва от генералитета за намеса в политическия живот на страната.
Така ще се обезсмисли съществуването на такъв орган като могъщия Съвет за национална сигурност или неговата роля ще бъде значително намалена.
Наскоро за приемането на нова конституция се обяви и влиятелният Турски съюз на индустриалците и предприемачите.
Интересното е, че в доклада, подготвен от представителя на ПСР и известен преподавател по право Зафер Юшкюл, се говори и за намаляване на бариерата за влизане в парламента, която днес е 10%.
Именно този висок избирателен праг стана причина в турския парламент да влязат само две партии и формацията на Ердоган да спечели мнозинство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!