И нвестиции за милиони евро навлизат на пазарите в Югоизточна Европа заради създалата се позитивна предприемаческа и данъчна среда в района, пише в анализ гръцката информационна агенция агенция АНА-МПА.
Законът за чуждестранните инвестиции в Албания предоставя неограничени възможности за навлизане на капитали отвън. Допълнителен тласък за привличане на инвеститори в тази страна ще даде и законът за концесиите, целящ да улесни частните инвеститори и да ускори реализацията на инфраструктурни проекти.
Като сектори за концесии в Албания се очертават железопътният транспорт, пристанищата, летища, пътищата, производството и разпределението на електроенергия и топлофикацията,, телекомуникациите, туризмът, индустриалните паркове, информационните услуги и осугиряването на база данни.
Освен благоприятната предприемаческа и данъчна среда, стимул за инвестиции в България представлява евтината работна ръка. Като най-атрактивни се смятат финансово-кредитният сектор, услугите, хотелиерството и ресторантьорството.
Босна и Херцеговина е страната, която изнася около 30% от производството на електроенергия. Стратегически области за привличане на инвестиции са
дърводобивът, консервната и тестилна промишленост, металургията,
туризмът, енергетиката, комуникациите и информационните технологии.
Изградената гъвкава институционална рамка даде възможност през 2007 г. преките чуждестранни инвестиции да възлязат на 1,6 млрд. евро.
Република Сръбска в Босна и Херцеговина реализира няколко приватизационни сделки, които дадоха тласък на икономиката. На руска компания срещу 121 млн. евро бяха продадени рафинериите в Брод и Модрича, както и нефтената компания в Баня Лука.
Модернизирана беше компанията Facko чрез джойн венчър с чешката компания Cez, която притежава 51%.
Продадени бяха 65% от акциите на държавния Telekom Srpske на телеком Сърбия за 646 млн. евро. Участие в сръбския телеком има и гръцкият ОТЕ, което е 20%.
В хърватско-мюсюлманската федерация Босна и Херцеговина цари колебание по отношение на опитите за приватизация на компанията за производство на алуминий в Мостар.
Енергетика и нефтопродукти, телекомуникации и банки са някои от секторите за инвестиции в Македония. И тук стимули за това са евтината работна ръка, ниската данъчна ставка от 10%, както и разрешителният режим в технологичните, индустриални зони.
Проблемите и специфики на предприемаческата среда се отнасят до високата безработица, сивата икономика, липсата на прозрачност, приватизацията, предоставянето на лицензи и неспособността на държавната администрация да се справи с управлението на еврофондовете.
Предимствата на Румъния като страна, привлекателна за инвестиции, са свързани с членството й в ЕС, с мащабите на пазара, с географското положение на държавата, с ниската себестойност на работната ръка, с изобилието на суровини и с все още евтината земя.
Насърчаваща за чуждестранните инвеститори е данъчната рамка и новият инвестиционен закон, които предвиждат редица данъчни стимули за привличане на капитали.
Най-атрактивни в тази насока са търговията на дребно и едро, строителството и пазарът на недвижими имоти, енергетиката и производството на биогорива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!