САЩ не притискат България да определи спешно позицията си по Международния наказателен съд, нито обвързват решението в тяхна полза с американската военна помощ, която очакваме - това е било категорично заявено от министър Паси и посланик Поптодорова. Вашингтон иска американските граждани да не подлежат на съдебно преследване от Международния наказателен съд за извършени от тях военни престъпления, припомня БНР.
След войната в Ирак е станало ясно, че няма еднозначно тълкуване на понятието "военни престъпления" и тези различия лесно могат да се политизират, обясни председателят на комисията Станимир Илчев. Той е убеден, че САЩ и страните от ЕС ще намерят начин да се споразумеят, защото Европа няма интерес от изтеглянето на американските военни от международните операции по поддържането на мира. България ще изчака водещите европейски страни да изработят позициите си (а е вероятно и ЕС да излезе с отделно становище), след което ще вземем страната на евросъюза - такава е българската стратегия, по която представителите на всички политически сили в комисията нямаха разногласия.
Същевременно "Амнести интернешънъл" (Amnesty.org) призова България да отхвърли искането на САЩ да не предава на новия Международен наказателен съд в Хага американски граждани, обвинени в геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления. Никой, независимо от неговата националност, не трябва да се радва на безнаказаност при извършване на най-големите престъпления, известни на човечеството, напомня базираната в Лондон правозащитна организация, цитирана от "Асошиейтед прес".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!