0

У крайна и България са главните източници за трафика на хора в Европа, пише американското списание "Форбс" в материал за организираната престъпност на Стария континент, озаглавен "Европейските столици на престъпността".

Според изданието, което се позовава на данни на европейската статистическа служба Евростат и на полицейската агенция на ЕС Европол, Чехия често служи за транзитна страна, а основни дестинации са Германия, Холандия и Великобритания.

Трафикът на хора, принуждавани да полагат принудителен труд, е разрастващ се, макар и труден за измерване проблем, отбелязва "Форбс".

Американското списание отчита, че престъпността в Европа не само става по-умна и по-организирана, но едновременно с това все по-лесно преодолява националните граници.

Пътуването между страните от Европейския съюз става все по-лесно, особено след като 10 източноевропейски страни се присъединиха към блока през май 2004 г., отбелязва изданието.

Много от държавите, които са на дъното на класацията, включително Латвия и Словения, са сред приетите наскоро в съюза. Стара страна членка като Италия обаче заема четвърто място по брой престъпления.

"Форбс" предупреждава, че ЕС трябва да извърви дълъг път, за да реши проблема с организираната престъпност, който в голям брой държави се изостря допълнително от корупцията.

Държави като Словения положиха херкулесовски усилия, за да се изчистят от корупцията преди присъединяването им към съюза, но сега смятат подобни дейности за скъпи и ненужни, отбелязва "Форбс".

За щастие, посочва списанието, правоохранителните органи на новите страни членки като цяло си сътрудничат с тези на "старите".

Статистиката отчита намаляване на домашните обири и кражбите на коли в целия ЕС. За сметка на това обаче грабежите, физическите нападения, изнасилванията и наркотрафикът са нараснали с по около 4% през последното десетилетие.

Най-голямо е увеличението на търговията с дрога - 4,2 на сто.

Европа може да бъде разделена на четири престъпни пояса, обяснява "Форбс", като се позовава на Европол.

Политически нестабилният Югоизток или Балканите са ключов транзитен път за трафика на наркотици и нелегални имигранти.

Югозападът или Иберийският полуостров е център за трафика на наркотици от Латинска Америка и Северна Африка.

Североизтокът или скандинавските страни е нещо като крайна дестинация за трафика на дрога и облагани с високи данъци стоки като цигарите.

Що се отнася до Северозапада, по-специално Великобритания, той има сериозни проблеми с нелегалната имиграция и е дестинация за наркотрафика.

Организираните престъпни групи често използват за параван законни компании, които обикновено се занимават с транспорт или с внос и износ, за да изпират парите си чрез тях.

Предпочитаният метод за изпиране на придобитите чрез престъпна дейност пари е влагането им в недвижими имоти, а Лихтенщайн е идеалната държава за тази цел поради политиката си да не задава въпроси и либералното си данъчното законодателство.

Европол очаква повече организирани престъпни групи да се установят в ЕС. Като причини за тази си прогноза европейската полицейска агенция посочва глобализацията и разширяването на съюза.

Броят на осуетените и успешните терористични нападения в ЕС е нараснал миналата година с цели 24% спрямо предходната 2006 г., по данни на Европол. По-голямата част от общо 583-те атаки са извършени от сепаратистки групировки в Испания и Франция като ЕТА.

Престъпността в Турция се е увеличила между 2003 и 2006 г. с 18,6%, обръща внимание "Форбс" - тенденция, която списанието обяснява с дейността на организирани престъпни групи, държащи казина, нощни клубове и проститутки.

През 2006 г. в страната са били извършени 3852 убийства, като за сравнение Англия и Уелс са на второ място със 755.

"Форбс" припомня, че Турция не е член на ЕС, и прогнозира, че поради проблемите с престъпността, почти със сигурност ще й е трудно да покрие стриктните критерии за приемане в съюза.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 1 час

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

България Преди 2 часа

Те се установяват от записите от камерите на мястото, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 4 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 4 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 5 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 5 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 5 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 5 часа

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 5 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 5 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 6 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 13 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

България Преди 14 часа

Това написа лидерът на ИТН Слави Трифонов в профила си във Фейсбук

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 14 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

Свят Преди 15 часа

Основен инициатор на движението е Горан Йешич