Ц РУ поддържа тайни затвори навсякъде. В България също." Това ми каза преди малко повече от година един тунизиец, който държеше подобие на интернет клуб в малко градче в Северна Италия.
Браузърите на компютрите му се стартираха със страницата на телевизия "Ал Джазира" и той твърдо вярваше, че директорът на ЦРУ е адово изчадие, а муджахидините са много готини типове.
Вярно или не, неговото убеждение отразява мнението на много хора (не само мюсюлмани), че в Ленгли (където е централата на въпросната легендарна агенция) са виновни за всяко нещо по света. Или ако не за всяко, то със сигурност за повечето поразии.
Последната новина в тази насока е, че ЦРУ с финеса на слон в стъкларски магазин са редактирали статии в популярната свободна енциклопедия Wikipedia.
Въпросният интернет проект стартира с идеята съдържанието да бъде допълвано и обновявано от самите читатели. Като се изключат теми, по които няма разногласия, разни исторически и политически теми и личности се радват на коренно различно възприятие в различните части на света.
Вероятно поради тази причина наскоро се появява нов софтуер, наречен Wikiscanner. Той е създаден от американеца Върджил Грифин и показва IP адреси на анонимни потребители, редактирали или трили материали във Wikipedia.
Така става ясно, че от компютри в Ленгли са се
Редактирали чувствителни теми
като иранския президент Ахмадинеджад, ядрения арсенал на Китай и аржентинските ВМС.
От компютър на Ватикана пък са премахвани препратки за терористично минало на лидера на "Шин Фейн" (политическо крило на ИРА) Джери Адамс.
Засечено е, че IP адреси на компютри в централите на Демократическата и Републиканската партия в САЩ стоят зад промени в различни статии. Машини в щатския сенат - също.
От компютър на ООН известен италиански журналист е квалифициран като расист. Холандското кралско семейство пък е редактирало информация, касаеща самите тях.
Вероятно и много други организации са поправяли публикации за самите тях, техни конкуренти и/или врагове. Например от офиса на иранския президент може би също са редактирали информация за Белия дом, САЩ и/или Джордж Буш.
Вероятно биха могли да го направят, ако вече не са. Програмата Wikiscanner разкрива и нещо друго - дори и печени разузнавачи нехаят за факта, че в интернет няма тотално покриване на следи - логовете (влизания в системата) биха могли да остават записани на много места.
Всички тези действия подкопават доверието в най-големия (засега) отворен информационен проект в интернет и го принизяват почти до нивото на анонимно попълван форум.
Липсата на идентификация кой точно стои зад даден тип сайт или информация в сайт често поставя под съмнение самата й достоверност. Но въпреки че Wikipediа все още се ползва с имиджа на неформален и некомерсиален проект, според някои изследвания голяма част от потребителите под 25 години я използват като
"Първа спирка"
в търсенето на всяка информация в интернет. Тя се счита за неутрална и безпристрастна за разлика от блогове и лични страници, отразяващи предимно мнението на авторите си.
Сега си представете колко и какви интерпретации могат да получат думи като холокост, комунизъм, нацизъм или личности като Пиночет, Кастро, Уго Чавес и Мусолини.
Ако си спомните как реагираха аржентинците на холивудския мюзикъл "Евита" с Мадона в ролята на Ева Перон, как беше представен Александър Македонски в последната суперпродукция и това какъв "имидж" създаде "Борат" на целокупния казахстански народ, вероятно има и за какво да се притеснявате, ако информацията в Wikipedia бъде анонимно пренаписвана от "рицари на плаща и кинжала". И ако например
Някои петна в биографията
на президента Първанов (когато напишете името му в Google, Wikipediа излиза веднага след официалния сайт на президентството) бъдат редактирани от служители в екипа му, без това да се отбелязва някъде.
За да бъдат избегнати подобни вмешателства в бъдеще и за да може Wikipedia да остане отворен и достоверен източник, в който част от читателите информират обективно друга (по-голяма) част, ще са нужни доста усилия в изчистването на концепцията.
Вероятно може да се стигне и до въвеждане на Google -тип модериране или ранкиране на достоверността на информацията - за да е максимално отворена и за да не е писана от тесен кръг несъветски учени.
Все пак по-голямата част от хората, които участват в този проект, са ясно обозначени и именно те следят за това небалансирана и непроверена информация да не се задържа в е-нциклопедията. Всъщност от подобен тип хора зависи и бъдещето на проекта Wikipedia. А не от упражненията по стил на ЦРУ и Ватикана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!