Д нес "Лукойл България" отново смъкна крайните заводски цени на горивата.
Бензин А-95 Н поевтинява с 2,16 процента - до 2061,60 лв. за 1000 литра; бензин А-98 Н - с 2,00 процента - до 2170,80 лв. за 1000 литра; евродизелът - с 0,67 процента - до 2128,80 лв. за 1000 литра; газьолът - с 0,68 на сто - до 2092,80 лв. За 1000 литра.
Котировките на петрола обаче се повишиха с над 2 долара
в днешната европейска търговия в очакване да подробностите около американския правителствеен план за стабилизиране на финансовите пазари.
Към обяд българско време американският лек суров петрол с доставка през октомври поскъпна с 2,49 долара до 100,37 долара за барел, а в Лондон ноемврийските фючърси със сорта Брент поскъпнаха с 2,38 долара до 97,57 долара за барел.
Основните индекси на водещите световни и европейски борси днес се повишиха силно, след като Вашингтон се ангажира да вземе мерки за овладяване на финансовата криза, предадоха световните агенции.
Директорът за петролните пазари в Международната агенция за енергията (МАЕ) Дидие Усен подкрепи идеята за установяване на справедлива за производителите и за потребителите цена на петрола около 80 долара за барел. Утен каза това на енергийна конференция в Париж.
Според агенцията 100 долара за барел е все още висока цена за потребителите, но тя признава, че производителите имат нужда от достатъчно високи цени, за да могат да инвестират в развитието на петролодобива.
Американското правителство подготвя план,
за да спаси банките от дълговете им на фона на най-лошата от десетилетия финансова криза, но той ще има нужда от одобрението на Конгреса, каза министърът на финансите на САЩ Хенри Полсън.
Полсън съобщи, че той и лидерите от Конгреса на САЩ работят по план за преодоляване на системния риск на американските пазари и за справяне с проблемните активи на
финансовите институции.
"Ние говорихме за изчерпателен подход, който ще изисква законодателство за справяне с неликвидните активи в балансите на финансовите институции", каза Полсън пред репортери.
Председателят на мнозинството в Сената Хари Рийд, демократ от Невада, заяви, че очаква "до часове, не до дни" да види предложения.
"Очакваме да работим в тясно сътрудничество с Конгреса за разрешаването на тази финансова криза и отново да задвижим нашата икономика", отбеляза шефът на Управлението за федерален резерв на САЩ Бен Бърнанке.
Полсън, Бърнанке и шефът на Федералната комисия за ценни книжа и фондови борси Кристофър Кокс призоваха членовете на Конгреса да приемат законодателство, даващо на правителството власт да купува пострадали активи.
"Това ще бъде власт за купуване на неликвидни активи", отбеляза Барни Франк, председател на комисията по финанси към Камарата на представителите в САЩ.
Той съобщи също, че правителството на Буш планира да изпрати на Конгреса предложение за създаване на институция, която да отговаря за неликвидните активи, разтърсили световните капиталови пазари.