В края на 2008 г. Федералното бюро за разследване (ФБР) е информирало българските специални служби, че бизнесменът Христо Ковачки участва във финансови измами.
Американските агенти са предоставили огромна по обем документация в подкрепа на това тежко обвинение, съобщили на БГНЕС разследващите престъпления и финансови измами в България.
Според прокуратурата фирми на милионера с политически амбиции са участвали в източване на ДДС в периода 2005-2007 г.
В момента Ковачки е с мярка за неотклонение парична гаранция от рекордните 200 хил. лв., която му е наложена от Софийския градски съд.
На 12 ноември 2008 г. Софийската градска прокуратура привлече като обвиняем Христо Ковачки за данъчни престъпления в особено големи размери и сговаряне с друго лице да върши престъпления, чрез които се цели набавяне на имотна облага.
Наложена му беше мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 300 хил. лева - най-високата определяна до тогава, той заяви, че няма толкова пари и ще обжалва. Когато мярката беше намалена на 200 хил. лв., те бяха незабавно внесени.
Процесуално-следствените действия срещу Ковачки се извършваха под ръководството на прокуратурата, съвместно с дирекция "Противодействие на организираната и тежката престъпност" към Главна дирекция "Криминална полиция". Бяха извършени претърсвания и изземвания в 17 обекта.
"Не искам да мисля, че има някакъв политически натиск срещу мен. Нямам нищо общо с управляващите, категорично", заяви бизнесменът тогава в отговор на въпрос дали има връзки с някои среди от ДПС.
Два дни по-късно Софийската градска прокуратура повдигна обвинение срещу Никифор Исталиянов Вангелов за данъчни престъпления.
Вангелов неофициално беше обявен за съучастник на Ковачки, а неговата гаранция беше "само" 30 хил. лв.
Разследването срещу Ковачки започнало още през 2006 г. а материалите били предадени на прокуратурата през лятото на същата година. Според някогашния шеф на борбата с организираната престъпност Ваньо Танов това били годни доказателства за данъчни престъпления.
БГНЕС напомня, че изграждането на бизнесимперията на Ковачки започна в края на управлението на министър-председателя Иван Костов, а по време на кабинета Сакскобургготски той неудържимо печели една след друга най-вкусните приватизационни сделки.
Докато конкурентите му се чудели как е спестил толкова много пари от търговията в няколко бакалници, Ковачки успя да купи ВЕЦ-овете "Пасарел" и "Кокаляне" (по-късно препродадени), брикетната фабрика в Гълъбово, ТЕЦ "Марица-Изток 3", "Атомремонт"- Козлодуй, "Топлофикация" - Враца, "Портфлот" във Варна и Бургас, пет мини - "Чукурово", "Бели брег", "Черно море", "Балкан 2000" и "Открит въгледобив" в Перник.
Ковачки притежава и над 10 компании в Сърбия, в които от месеци вече не са плащани заплати. Сръбската агенция за приватизация се кани да проверява фабриката му "Металац".
През август 2007 г., в навечерието на местните избори, шефове на над 20 предприятия на Христо Ковачки - компании от енергетиката, хранително-вкусовата промишленост, транспорта и строителството учредиха и регистрираха партия Либерална инициатива за демократично европейско развитие (ЛИДЕР).
ЛИДЕР успя да вкара 107 свои представители в общински съвети, има и 19 кмета.
През ноември 2008 г. председателите на ЛИДЕР, ВМРО и Земеделския народен съюз подписаха споразумение за учредяване на коалиция Движение "Напред" с неформален лидер Христо Ковачки.
На 18 януари т.г. многохиядна демонстрация в София, организирана от ЛИДЕР и коалиционното движение "Напред" се обяви за повторно пускане на затворените блокове III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
Хората бяха докарани от провинцията с автобуси с бургаска, пернишка и старозагорска регистрация - регионите, където предприятия има енергийният бос. Протестиращите връчиха декларация на премиера Сергей Станишев и в представителството на Европейската комисия в България.
Шествието се предвождаше от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, чиято партия е част от "Напред".
Включиха се и няколко привърженици на партията "Свобода" на бившия депутат от "Атака" Павел Чернев. Самият Чернев членува в парламентарната група на "Напред", която се образува, след като Каракачанов се присъедини към Ковачки и така предизвика разпадането на групата БНС.
Днес от "Напред"съобщиха, че водят разговори за евентуална бъдеща коалиция при явяването на парламентарните избори с "Новото време", ЕНП на Мария Капон, социалдемократите на Йордан Нихризов и политическата партия "Социалдемократи". Движението било отворено и можело да се разширява.
То обяви 13 "конкретни мерки за справяне с кризата, и цел ограничаването на отражението й върху българската икономика".
За да получи българския бизнес стимул и обществено признание, от "Напред" щели да станат инициатори на "Бяла книга", където ще се съдържат постиженията на българските фирми.
Междувременно през последните месеци "Напред" фигурира в почти всички социологически проучвания със сериозни шансове за влизане в бъдещото Народно събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!