Щ е открием и унищожим мрежите, които доставят модерни оръжия и обучават враговете ни там, закани се той.
"Ангажиментът на САЩ в Ирак не е безкраен. Ако иракското правителство не изпълни обещанията си, то ще изгуби подкрепата на американския народ, ще изгуби и подкрепата на иракския народ", продължи президентът.
Ако САЩ престанат да поддържат Ирак, багдадското правителство ще се сгромоляса,
страната ще бъде разкъсана и ще започне небивало клане,
предупреди той. Новата стратегия, която предвижда иракското правителство да поеме изцяло контрола над всичките 18 провинции през ноември, няма да сложи незабавно край на самоубийствените атентати, обясни Буш.
Държавният секретар Кондолиза Райс ще направи обиколка в Близкия изток.
Саудитска Арабия, Египет, Йордания и държавите от Персийския залив трябва да осъзнаят, че разгром на САЩ в Ирак ще създаде ново убежище за екстремистите и ще бъде стратегическа заплаха за оцеляването на тези страни, обясни Буш.
САЩ ще разположат ракетни системи "Пейтриът"
в Близкия изток, за да укрепят сигурността в Ирак и да вдъхнат увереност на приятелите и съюзниците на Вашингтон, обяви още държавният глава на САЩ.
В района щяла да бъде разположена и още една военноморска група. Ще вземем допълнителни мерки, за да засилим сигурността и да защитаваме американските интереси в Близкия изток, увери президентът.
Ще разширим сътрудничеството в разузнаването чрез системи за въздушна отбрана "Пейтриът", за да вдъхнем увереност на приятелите и съюзниците ни, добави Буш, но не уточни в кои страни ще бъдат разположени ракетите.
Буш щял да работи с правителствата на Турция и Ирак, за да им помогне
"да решат проблемите по общата граница"
Ще работим и с други държави, за да попречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие и да установи господство в района, каза още държавният глава.
Преди да произнесе речта си, той разговаря по телефона с президента кюрд Джалал Талабани, с вицепрезидента сунит Тарик ал Хашеми и с водача на най-голямата шиитска партия в Ирак Абдел Азиз ал Хаким за новата стратегия на САЩ.
Лидерите на Демократическата партия, която има мнозинство и в двете камари на Конгреса, обявиха след речта на Буш, че
ще продължат да настояват за отговори на трудните въпроси
"В следващите дни Конгресът ще упражни конституционните си задължения, като подложи на разисквания новото предложение на президента така, както очакват нашите войници и американският народ.
Ще искаме отговори на трудните въпроси, които не са зададени или на които не е даден отговор досега. Американският народ иска промяна в курса към Ирак.
Възнамеряваме да продължим натиска над президента Буш
да го промени", се казва в обща декларация, подписана от лидерите на демократите в двете камари.
Обявявайки увеличаване на американското военно присъствие в Ирак, президентът влиза в конфронтация с демократическото мнозинство в Конгреса, коментира Асошиейтед прес.
Според агенцията така Буш се изправя и срещу засилващите се антивоенни нагласи сред американците, както и срещу мнението на някои висши военни.
Според Франс прес протестът на демократите срещу стратегията на президента ще е само символичен, но ще застави претендентите за президентския пост в изборите през 2008 г. да заемат ясни позиции.
"Можеш да начервиш устните на прасето, но то ще си остане прасе",
каза конгресменът демократ Чарли Рейнджъл в тв интервю, с което обобщи презрителното отношение на своята партия към опита на президента да "разкраси" все по-непопулярната си политика.
Япония и Южна Корея - основните съюзници на САЩ в Азия, обаче подкрепиха незабавно намерението на Буш да увеличи американското военно присъствие в Ирак.
Японският премиер Шиндзо Абе, чието правителство оказва хуманитарна помощ в Ирак, поздрави в телефонен разговор американския държавен глава за новата стратегия.
Страната ни цени високо твърдата решителност на президента Буш да постигне стабилност в Ирак, каза в Токио главният секретар на правителството Ясухиса Шиодзаки.
Южнокорейският президент Но Му-хен също разговаря по телефона с Буш, преди той да произнесе обръщението си, като също подкрепи новата политика на САЩ, съобщи кабинетът му.
В Сидни австралийският външен министър Александър Даунър съобщи, че страната му няма да увеличи броя на своите бойци в Ирак, предаде ДПА.
Лондон също няма да изпрати допълнителни войски, каза британската външна министърка Маргарет Бекет, макар че също приветства новия американски план, както и обнадеждената реакция на иракските власти.
Според в. "Дейли телеграф" Великобритания ще изтегли близо 3000 свои войници от Ирак до края на май.
Премиерът Тони Блеър щял да обяви това до 15 дни и така британският контингент в страната ще бъде намален на 4500 души, пише вестникът, макар от "Даунинг стрийт" да определиха тази информация като "чисти предположения".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!