К осмическата капсула на руския кораб "Съюз", на борда на която се намираха милионерът Ричард Гариът и двама руски космонавти, се приземи рано тази сутрин в Казахстан.
"Всичко мина добре. Екипажът докладва, че се чувства отлично", съобщи Валери Линдин, говорител на Центъра за управление на полетите, разположен недалеч от Москва.
Двамата руски космонавти, Сергей Волков и Олег Кононенко, работиха на станцията от април. Те прекараха в орбита 198 дни.
Ричард Гариът излетя на 12 октомври на борда на руска космическа ракета от космодрума в Байконур и прекара в международната космическа станция 10 дни. За екскурзията шестият космически турист плати 30 млн. долара.
По време на престоя си в космическата станция той направи няколко научни експеримента, изнесе серия от интерактивни уроци и снима локации на Земята, които баща му, астронавт от НАСА, е наблюдавал преди повече от 30 години. Освен това се опита да рисува при нулева гравитация.
Ричард Гариът е син на американския астронавт от НАСА Оуен Гариът, който през 1973 г. прекарва на борда на първата орбитална станция, "Скайлайб", два месеца. Синът му е натрупал състоянието си от видеоигри. Гариът-младши е създател на компютърните поредици Ultima.
По време на космическата мисия баща и син поддържаха постоянен контакт, което, отбелязват те, е помогнало за изграждането на връзката помежду им не просто като баща и син, а като зрели възрастни хора.
"Съюз работи прекрасно. Всички операции преминаха без препятствия", каза Гариът след кацането.
"Със сигурност очакванията ми бяха оправдани, дори надскочени", сподели вълнението си Гариът и допълни, че не изключва възможността отново да направи космическа екскурзия.
Срещата на американския милионер и руснака Сергей Волков в Космоса е символична - и двамата са наследници на астронавти. Съвместният им полет е знаков в момент, когато руско-американските отношения са особено обтегнати, отбелязва "Ройтерс".
Волков е син на руския космонавт Александър Волков. Това е първата му космическа мисия.
"Нямаме търпение да се видим със семействата си. Това е може би нещото, което ни липсва най-много на борда на космическата станция", каза той малко преди кацането.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!