А мерикански учени обявиха, че вероятно "малко" преди да изчезнат от лицето на земята, неандерталците да са ни оставили безценен подарък - ген, който развива мозъците.
Това е могло да стане, само ако е имало период на полово общуване между тях и древните хора, смятат учени от медицинския институт "Хауърд Хюз" и Чикагския университет.
Така резултатите от работата им доказват косвено все още спорната научна хипотеза, че двата вида са се засекли за определен период от време в Европа, общували са интензивно и във всички възможни форми, пише Ройтерс.
Известно е, че неандерталците са изчезнали преди приблизително 35 000 години. Доскоро се смяташе, че са били по-примитивни от първите хора, т.е. с по-мощна костна структура, но с по-неразвит интелект.
Сега екипът на Брус Лан открива ген в мозъка, който се е появил преди около 1,1 млн. години, и който има по-нова форма (или алел), появила се "малко преди" да изчезнат неандерталците - преди 37 000 години.
Микроцефалинът (MCPH1) регулира размера на мозъка по време на развитието му и е претърпял позитивен естествен отбор, довел до Homo sapiens, пишат изследователите в своята статия за сборник на Националната научна академия на САЩ.
Това означава, че в хода на еволюцията генът MCPH1 е придобил някакъв тип предимство. По такъв начин има по-голяма вероятност хората, които го притежават, да имат потомци, отколкото тези, у които той липсва.
Екипът на Лан е установил, че 70% от населението на земята днес имат този "вариант D" на гена.
Ученият и колегите му не са напълно сигурни, че именно неандерталците са източник на оригиналния "алел D", но със сигурност те са едни от най-добрите кандидати.
Като проследили мутациите на микроцефалина чрез статистически анализ на негова ДНК-последователност, учените установили не само, че това се е случило преди около 37 000 години, но и къде.
Те забелязали, че "алел D" е много разпространен сред жителите на Европа, която някога обитавали неандерталците, а най-слабо се среща в Африка - континент, на който кракът им вероятно изобщо не е стъпвал.
За Лан и колегите му все още не е напълно ясно какво точно предимство "алел D" дава на човешкия мозък. Те предполагат, че той не само увеличава размера му, но по-скоро го прави по-ефективен.
Усилията на екипа в момента са насочени към търсенето на други гени, които дължим на неандерталците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!