А мерикански командири в Ирак изразяват сериозни опасения, че "Абу Граиб" се превръща в развъдник за екстремистки лидери и училище за сухопътни бойци на терористични групи, тъй като времето, прекарано в затвора, позволява на задържаните да си създават връзки и да си разменят уроци по борба срещу САЩ, техните съюзници и новото иракско правителство.
В резултат, обясняват офицери, те вече не изпращат автоматично всеки арестуван заподозрян в "Абу Граиб", а
освобождават онези, за които се смята, че не са закоравели бойци срещу американската армия и иракските власти.
Представата за прословутия пренаселен затвор като инкубатор на още по-голямо насилие е последната промяна в "имиджа" на "Абу Граиб". Някога той е бил страховит зандан на стария режим, след това бе в центъра на бурята около мъченията на затворници от американски войници, а оттогава е и гноясал символ на нерешените проблеми около начина, по който американските и иракските власти третират престъпниците, терористите, бунтовниците и "останките" от баасисткия период.
Служители на Пентагона твърдят, че тези опасения са били повдигнати от най-високопоставения американски командващ в Ирак - генерал Джордж Кейси, и от началника на системата от американски затвори там генерал майор Джон Гарднър. Ген. Гарднър е разпоредил редица мерки за справяне с проблема, с цел
терористичните водачи да бъдат изолирани от по-широките кръгове затворници и да бъдат ограничени тайните съобщения между задържаните.
Ролята на "Абу Граиб" като нов център за изграждане на терористични мрежи и обучение на терористи е най-новата глава в мръсната история на един затвор, където някога режимът на Саддам Хюсеин е затварял и подлагал на мъчения политическите си противници.
Той стана световно известен след публикуването на снимки, на които американски военни надзиратели изтезават иракски затворници след падането на Багдад.
Плановете за предаване на арестантите и на центъра за задържане на новите иракски власти обаче са в застой, въпреки опасенията на американски командири, че мисията "изсмуква" хора и продължава да петни образа на САЩ в Ирак и по света.
След серия акции, извършени в края на миналата година в администрирани от иракчаните центрове за задържане, при които бяха открити десетки случаи на мъчения, началниците на затворите под американски контрол заявиха, че нито арестанти, нито самите центрове ще бъдат предадени на иракски надзиратели, докато американски служители не останат доволни от начина, по който властите в страната изпълняват международните стандарти за третиране на затворници.
В същото време броят на намиращите се в затвори под контрола на американците или на техните съюзници продължава да набъбва и
достигна тази седмица 14 767 души.
В момента иракчани могат да бъдат освободени от администрирани от САЩ центрове за задържане, само след като случаите им бъдат разгледани от специална комисия. Задържани иракчани са предавани на иракските надзиратели, само ако са осъдени от Централния наказателен съд на Ирак, разясниха американски официални представители.
Проблемът с бунтовническата мрежа и обучение в системата от затвори в Ирак е част от по-тежък проблем в борбата на САЩ срещу тероризма. Офицери от американската армия и разузнаване твърдят, че Ирак става магнит за ожесточени екстремисти от целия ислямски свят, които искат да воюват срещу американската политика.
Те предупреждават също, че ожесточените екстремисти, които не бъдат убити, заловени или убедени да се откажат от борбата си, ще излязат от иракския конфликт натрупали опит и по-вещи в извършването на терористични атаки по целия свят. Макар и никое историческо сравнение да не е безусловно,
някои офицери виждат аналогия със съветския опит в Афганистан,
когато радикални ислямски бойци, въвлечени в борбата срещу съветските окупатори, си създадоха силни връзки с религиозни екстремисти от Афганистан и целия мюсюлмански свят.
Сред сражавалите се срещу съветските войски там муджахидини бе Осама бин Ладен, чиято мрежа "Ал Кайда" в първоначалния си вид понесе тежки удари при операции на американската армия и разузнаване.
Бин Ладен обаче продължава да е символ и източник на вдъхновение за над 30 нови терористични групировки, които според висши офицери са се появили на бял свят след атентатите на 11 септември 2001 г.
Програмата включва "изявления и презентации, предоставени от видни общностни, политически и религиозни лидери, достъп до обективна телевизия, радио и печатни медии, които подчертават промените в иракското общество, както и програма за финансиране с цел повторно интегриране на освободените затворници в техните общности."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!