Баладата му "Angels" (Ангели) от 1997 г. беше обявена за най-добрата британска песен на последните 25 години.
Първият хит, който певецът пише в партньорство с Гай Чембърс, беше избран сред общо 25 сингъла, а поводът за извънредната награда беше четвъртвековният юбилей на британските музикални награди "Brit Awards" (Brits.co.uk).
Той получи статуетката си от двама комедийни актьори, дегизирани като бившите му колеги от бойгрупата "Тейк дат" Гари Барлоу и Хауърд Доналд.
Роби беше първият, който напусна попквинтета и се посвети на солова кариера, а неотдавна бе обявен за най-голямата британска рокзвезда на 90-те.
Песента му спечели в пряка конкуренция с останалите четири песни, които бяха номинирани след допитване до слушателите на Би Би Си: "Leave Right Now" на Уил Йънг, "We Are The Champions" на "Куин", "Wuthering Heights" на Кейт Буш и "Love Will Tear Us Apart" на "Джой дивижън".
За Роби това е 15-ата такава статуетка, а в колекцията му вече има 10 "бритс" като солопевец и четири с "Тейк дат".
Останалите лауреати
Както стана обичайно напоследък обаче, с най-много статуетки от снощната церемония си тръгнаха американци, макар че фаворитите напоследък "Маруун файв" не получиха нищо.
Ексцентричните "Сизър систърс" (ScissorSisters.com), които направиха кавър на "Comfortably Numb" от "Стената", обаче триумфираха в три от най-важните категории: за най-добри международни изпълнители, международен албум на годината и дебютант №1.
Младите британски надежди "Франц Фердинанд", "Кийн" и Джос Стоун си тръгнаха с по две отличия.
Шотландците, чийто едноименен албум "Franz Ferdinand" беше най-продаваният на Острова за миналата година, спечелиха в категориите за рок и британска група, като посветиха последната награда на покойния радиоводещ и откривател на таланти Джон Пийл.
Те имаха най-много номинации (пет), но се разминаха с новия приз - за изпълнение на живо, който от тази година замества категорията "денс" и отиде у "Мюз".
Нашумелите "Кийн" също взеха ценни отличия - за най-добър британски албум ("Hopes and Fears") и най-успешен пробив.
"МакФлай" станаха №1 в категорията "поп", а победителят от конкурса за певци "Поп идол" Уил Йънг е издал най-добрия сингъл - "Your Game", решиха слушателите на комерсиални радиостанции, като пренебрегнаха новата версия на благотворителния сингъл "Do They Know It's Christmas".
Гуен Стефани, която напоследък се появява навсякъде с четирите си японски танцьорки, стана най-добра международна изпълнителка, а Еминем бе обявен за №1 при мъжете.
При британските певци тези награди отидоха съответно у тийнейджърката Джос Стоун, която победи и в типичната британска категория "ърбън" (определяна от зрителите на MTV), и Майк Скинър (The Streets).
Рапърът от Бирмингам наруши обичая си да не посещава такива церемонии, но не излезе на сцената да си получи статуетката - бил "в тоалетната", разказва Би Би Си.
Една от атракциите на церемонията беше изпълнението на нашумялата Наташа Бедингфийлд, която беше номинирана за певица на годината, разказва още Би Би Си.
Австралийката пя за първи път в дует с брат си Даниел, който проби в попмузиката на Острова година-две преди нея.
Двамата изпълниха заедно хита на Чака Кан "Ain't Nobody".
Лауреат на почетната статуетка за изключителен принос към музиката стана сър Боб Гелдоф, бившият вокалист на "Бумтаун ратс", който е известен с благотворителните си кампании за гладуващите в Африка ("Банд ейд" и "Лайв ейд"), но и с цветистия си език, с който е стряскал дори шефа на Световната банка.
Как бяха подбрани 25-те хита от 1977 г. насам
Списъкът от 25-те песни беше определен от жури, съставено от представители на музикалната индустрия и медиите, а от тях феновете избраха Топ 5, който беше обявен заедно с останалите номинации за "Бритс" преди месец.
Журито се беше постарало да включи в обявения списък възможно най-голямо разнообразие от музикални жанрове - от пънкрока на "Клаш" до нюуейв звученето на "Джой дивижън" и трипхопа на "Масив атак", пояснява Българската редакция на Би Би Си.
Според регламента победителят отразява най-добре духа на британската музика през последните 25 години, откогато съществуват на "Brit Awards".
Финалното гласуване ставаше по интернет, чрез SMS съобщения и телефонни обаждания.
Ето и целия списък с 25-те песни:
Heroes - Дейвид Боуи
We Are The Champions - "Куин"
Wuthering Heights - Кейт Буш
Night Fever - "Би Джийс"
London Calling - "Клаш"
Love Will Tear Us Apart - "Джой дивижън"
That's Entertainment - "Дъ Джам"
I Don't Want To Talk About It - Род Стюарт
Look of Love - "Ей Би Си"
Golden Brown - "Дъ Странглърс"
True - "Спандау балей"
Careless Whisper - Джордж Майкъл
Holding Back The Years - "Симпли ред"
Sledgehammer - Питър Гейбриъл
Sacrifice - Елтън Джон
Unfinished Sympathy - "Масив атак"
Why - Ани Ленъкс
Fields of Gold - Стинг
Kiss From A Rose - Сийл
Wonderwall - "Оейзис"
Angels - Роби Уйлямс
Yellow - "Колдплей"
Babylon - Дейвид Грей
Leave Right Now - Уил Йънг
Dry Your Eyes - "Дъ Стрийтс"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!