И кономиката на САЩ забавя темпа си, призна американският президент Джордж Буш в годишната реч "За състоянието на съюза" (вж. пълния й текст на сайта на Белия дом), която той произнася пред двете камари на Конгреса за последен път като държавен глава.
"На кухненските маси в нашата страна
хората си говорят тревожно за нашето икономическо бъдеще
Но американците могат да разчитат в далечна перспектива на икономически растеж. В краткосрочна перспектива обаче всички виждаме, че растежът се забавя", каза президентът.
Планът за стимулиране на икономиката със 150 млрд. долара, за който бе постигнато споразумение между Белия дом и законодателите, ще даде силен тласък на икономиката, обяви той и прикани Сената да не товари плана с допълнителни мерки.
Буш отчете, че изпращането на подкрепления на американските сили в Ирак е помогнало да се ограничи насилието, а бързо изтегляне на войските може да влоши обстановката и подчерта, че в периода на предизборната кампания иракската мисия е голям залог.
Той припомни думите на командващия американските части в Ирак, ген. Дейвид Петреус, според когото едно твърде бързо изтегляне рискува да доведе до "нарушаване на единството на иракските сили за сигурност, засилване на "Ал Кайда" и увеличаване на насилието".
Американският президент предупреди, че в Ирак и занапред ще се водят тежки битки, но каза, че сигурността се е подобрила значително и през 2008 г. постигнатият напредък ще бъде затвърден.
Той обаче обяви, че
от Ирак ще бъдат изтеглени над 20 хил. военни
"Всяко по-нататъшно изтегляне ще зависи от условията в Ирак и от препоръките на нашите командири. След като постигнахме толкова много, не бива да допускаме нещата да се влошат", каза Буш.
Президентът напомни, че след изпращането миналата година на подкрепления от 30 хил. души, с които разположените в Ирак американски военни станаха 160 хил., насилието значително намаля.
Макар врагът да е все още опасен, макар да предстои още работа, засилването на американските и на иракските войски донесе резултати, каквито малцина от нас очакваха само преди година, каза президентът.
"Точно преди година много хора казваха, че е невъзможно да се ограничи насилието. Но сега, година по-късно, терористичните атаки намаляха, намаляха цивилните жертви, намаляват убийствата с религиозни мотиви", продължи той.
Буш увери, че ще направи всичко възможно, за да се постигне
израелско-палестинско мирно споразумение преди края на мандата му
"Този месец в Рамала и Ерусалим уверих ръководителите на двете страни, че Америка ще направи всичко, самият аз ще направя всичко възможно, за да им съдействам до края на годината да постигнат мирно споразумение и да бъде създадена палестинска държава.
Дойде време на светите земи да има демократичен Израел и демократична Палестина, които да съжителстват в мир", каза той.
Президентът бе категоричен, че САЩ ще продължат настъплението във войната с тероризма през последната година от мандата му и няма да позволи на екстремистите да попречат на разпространението на свободата и демокрацията.
"Поведохме борба с терористите и екстремистите. Ще продължим офанзивата, ще продължим натиска и ще въздадем правосъдие на враговете на Америка", каза президентът.
Речта му бе често прекъсвана от аудиторията, която ставаше на крака, за да го аплодира.
"В дългосрочна перспектива мъжете и жените, които са свободни да определят съдбата си, ще отхвърлят терора и ще откажат да живеят в тирания. Терористите се борят, за да попречат на хората да направят този избор в Ливан, Ирак, Афганистан, Пакистан и палестинските територии", каза Буш.
САЩ няма да отстъпят пред подкрепяния от Иран екстремизъм в Близкия изток и ще отстояват интересите си и интересите на своите съюзници в района срещу растящото влияние на Иран, подчерта Буш.
Той
обвини Иран, че финансира терористични групи
като "Хизбула" в Ливан и "Хамас" в ивицата Газа и се зарече, че ще продължи политиката на изолация към Иран, ако той не изпълни исканията на Съвета за сигурност да прекрати обогатяването на уран.
"Америка ще се изправи срещу онези, които са заплаха за нашите войски. Ние ще бъдем редом до съюзниците си и ще защитаваме жизнените си интереси в Персийския залив", каза президентът.
"САЩ разчитат, че ще дойде денят, когато иранският народ ще извоюва свободата си. Сигналът ни към лидерите на Иран е ясен: прекратете обогатяването на уран, върнете се в международната общност и прекратете подкрепата за тероризма в чужбина", продължи Буш.
САЩ и занапред ще подкрепят стремежа към свобода в Куба, Зимбабве, Беларус и Бирма, каза президентът.
"Външната политика на Вашингтон се основава на ясен принцип: ние вярваме, че хората избират свободата и мира. През последните години наблюдавахме как хората в Грузия и Украйна се вдигнаха, за да защитят правото на свободни и справедливи избори. Видяхме как народът на Ливан излезе по улиците, за да поиска независимост. Видяхме как афганистанците се освободиха от тиранията на талибаните и избраха нов президент и парламент", посочи той.
САЩ ще инвестират 2 млрд. долара през следващите три години в
нов международен фонд за разработване на чисти енергийни технологии
и за борба с климатичните промени, обяви Буш.
"Нека създадем нов международен фонд за чисти технологии, който ще помогне на развиващи се страни като Индия и Китай да използват по-широко чисти енергийни източници.
САЩ ще работят с другите индустриални страни в ООН, за да се постигне международно споразумение, което да забави и ограничи емисиите от парникови газове.
Такова споразумение ще бъде ефективно, само ако с него се ангажира всяка голяма икономика. САЩ ще укрепват енергийната си сигурност и ще се борят с климатичните промени", каза президентът.
Той призова Конгреса да удвои финансирането на програмата за борба със СПИН и с маларията в Африка. Буш предложи програма от 30 млрд. долара за пет години за борба с болестите.
Работим за намаляване наполовина на смъртните случаи от малария в 15 африкански страни, каза президентът. Програмата предвижда мерки за подпомагане на земеделието и за преодоляване на глада на континента.
В залата, в която Буш произнесе годишната си реч, бяха основните претенденти в надпреварата за президентските избори през ноември, включително сенаторите демократи Хилари Клинтън и Барак Обама.
Не присъстваше обаче водещият републикански претендент Джон Маккейн, който продължи предизборната кампания в щата Флорида.
Надпреварата за официалната номинация на демократите за предстоящите президентски избори в САЩ се превърна в
битка между клана Клинтън и клана Кенеди,
след като вчера Едуард Кенеди, брат на покойните Джон и Робърт Кенеди, обяви официално подкрепата си Барак Обама.
Това стана на предизборен митинг във Вашингтон, на който присъстваха най-малко 5000 привърженици на Обама.
Ден по-рано подкрепата си за Обама обяви и единственото живо дете на Джон и Джаки Кенеди - Керълайн. Пред в. "Ню Йорк таймс" тя описа Обама като президент, който много прилича на баща й.
Барак Обама и неговата най-голяма съперничка в надпреварата сред демократите - сенаторката от Ню Йорк Хилари Клинтън, спечелиха досега по две партийни събрания или първични избори.
След седмица в двайсетина американски щата ще има първични избори и на тях ще бъдат определени половината от делегатите, които ще участват в партийната конференция на демократите в Денвър. На нея в края на август ще бъде определен официално кандидатът за президентския пост на демократите.
Засега допитванията посочват, че Клинтън води в повечето от по-големите щати, в които ще се гласува след 7 дни, а именно в Калифорния, Ню Йорк, Ню Джърси и дори в Масачузетс, смятан за бастион на клана Кенеди.
Сега обаче подкрепата на Кенеди за Обама ще му позволи поне да спечели подкрепата на някои от най-влиятелните делегати от 121-те излъчвани от Масачузетс.
Едуард Кенеди планира да участва активно и в кампанията на Обама в Калифорния, откъдето ще бъдат определени 441 делегати за партийната конференция.
За да бъде официално номиниран за кандидат-президент на демократите, Обама се нуждае от подкрепата на общо 2025 делегати на конференцията в Денвър.
Едуард Кенеди може да привлече и повече средства за кампанията на Обама. Влиянието му пък сред синдикатите може да спечели на Обама и по-голяма подкрепа от страна на испанскоговорящото население на САЩ.
Твърди се, че Кенеди решил да подкрепи Обама, след като е бил разгневен от нападателния тон на предизборната кампания на Хилари Клинтън, и най-вече от агресивното участие в нея на Бил Клинтън. Според в. "Ню Йорк таймс" Кенеди и Бил Клинтън дори са имали доста гневен телефонен разговор по този въпрос.
Подкрепата на Кенеди за Обама илюстрира до каква степен стилът на цветнокожия сенатор от Илиноис се отличава от стила на клана Клинтън.
Бившият президент и неговата съпруга въплъщават центристкия прагматизъм и никога не отстъпват пред открития сблъсък. Кенеди, от когото Обама черпи вдъхновение, е привърженик на компромиса в името на ефективността.
В отговор на привличането на Едуард и Керълайн Кенеди в редиците на Барак Обама лагерът на Хилари Клинтън вече обяви, че си е спечелил подкрепата на трите деца на Робърт Кенеди, сред които еколога Робърт Кенеди-джуниър и Катлийн Кенеди Таунсънд, бивш вицегубернатор на щата Мериленд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!