В ероятно 10 млн. души са гласували днес в Ирак в референдума за конституция, определян като исторически.
Това означава, че пред урните са се явили около 2/3 от регистрираните избиратели, каза член на иракската избирателна комисия, цитиран от Ройтерс.
Ако във вота наистина са участвали 10 млн., активността е била около 65% - по-висока от 58-те процента от парламентарните избори през януари, които бяха първите след свалянето на Саддам Хюсеин. Тогава едва един от всеки 10 сунити упражни правото си на вот.
По думите на Аяр гласуването е минало добре въпреки дребни проблеми в някои райони като в провинция Анбар, където не са били отворени всички избирателни секции.
Иракската избирателна комисия очаква първите частични резултати ще могат да бъдат оповестени в понеделник, а окончателните, макар и неофициални - на 20 октомври.
6200 избирателни секции в цял Ирак отвориха врати в 7 ч. Изборният ден приключи в 18 ч.
На бюлетините, отпечатани на арабски и кюрдски език, пишеше:
"Одобрявате ли проекта за конституция на Ирак?".
В долната част са отпечатани две квадратчета с възможни отговори "да" и "не".
За да бъде приета новата конституция, е необходимо повече от половината гласоподаватели да са отговорили с "да" и основният закон да не бъде отхвърлен от поне 2/3 избиратели в най-малко три от 18-те провинции.
Ако референдумът бъде успешен, конституцията ще влезе в сила и ще замени временния основен закон от март 2004 г. и не по-късно от 15 декември ще се състоят избори за нов, редовен парламент с четиригодишен мандат. Той ще трябва да излъчи правителство, което да положи клетва до края на годината.
Ако конституцията не бъде приета на референдума, временният парламент ще бъде разпуснат и до 15 декември ще бъдат произведени парламентарни избори. Новият парламент ще трябва да изготви нов проект за основен закон, който да бъде подложен на референдум до октомври 2006 г.
След заплахите на бунтовниците и заради продължаващото насилие иракското министерство на вътрешните работи въведе строги мерки за сигурност преди референдума. Границите са затворени и е наложен полицейски час.
Близо 100 000 иракски полицаи и войници охраняват гласуването
и при нужда ще бъдат подпомагани от 160-хилядните сили на международната коалиция.
Около 500 наблюдатели от редица международни организации, сред които Арабската лига и Националният демократически институт от САЩ, са се регистрирали да следят протичането на референдума. Броят на наблюдателите е малко по-малък в сравнение с януарските избори.
Изискването конституцията да не бъде отхвърлена от поне 2/3 от избирателите в повече от две провинции бе въведено по искане на кюрдите, които са близо 20% от населението и контролират три провинции, за да могат да отхвърлят неизгоден за тях проект, отбелязва Ройтерс.
Сега обаче сунитите, които също са около 20% от населението и доминират в най-малко три провинции, се надяват да блокират приемането на конституцията, изготвена от доминирания от шиитите и кюрдите парламент.
След сунитския бойкот на изборите шиитските и кюрдските лидери получиха необходимото мнозинство, за да пригодят проекта към нуждите си, отбелязва Ройтерс. В последния момент в текста бяха внесени промени, за да бъдат убедени сунитите, част от които участват в открит бунт срещу властите, да го подкрепят.
Конституцията съдържа следните ключови разпоредби:
Ирак е провъзгласен за демократична и федерална република
с парламентарна форма на управление. Ислямът е провъзгласен за официална държавна религия и основен източник за съставяне на законите.
Нито един закон не може да противоречи на исляма и демократичните принципи, а всички граждани се ползват с пълни права на вероизповедание, независимо от религията си.
Ирак е определен като многонационална и мултирелигиозна държава. Така бяха удовлетворени кюрдите и християните, отбелязва агенцията.
Същевременно страната е провъзгласена за част от ислямския свят, съосновател и действащ член на Арабската лига, за да бъдат успокоени сунитите и съседните арабски държави, които се опасяват, че конституцията поставя под въпрос арабската идентичност на Ирак.
Конституцията гарантира всички основни човешки права. Жените получават право да участват в обществения живот и за тях са запазени 1/4 от местата в парламента.
Женски групи обаче се опасяват, че предвидената голяма роля на ислямското право в националната правна система ще подкопае правата им, най-вече по семейните и наследствените въпроси.
Основният закон потвърждава правото на кюрдите на автономия. За да бъдат успокоени сунитите, сред внесените в последната минута промени бе и определянето на Ирак като федерална държава с пълен суверенитет и гарантирана от конституцията неделимост.
Петролните приходи ще трябва да бъдат разпределяни, като се държи сметка за балансираното развитие на всички райони. Някои сунити изразиха опасения, че текстът не съдържа достатъчно гаранции, за да бъде избегнато облагодетелстването на шиитските и кюрдските области, където се намира по-голямата част от петролните залежи.
Две големи сунитски партии съобщиха, че ще подкрепят конституцията, след като им бе обещано, че
след референдума ще бъдат внесени още промени в основния закон.
Такива корекции ще бъдат обсъждани от парламентарна комисия по искане на президента, правителството или 1/5 от депутатите. За да влязат в сила, измененията трябва да получат подкрепата на 2/3 от народните представители, а след това и да бъдат одобрени с обикновено мнозинство на референдум.
Сунитските противници на конституцията обаче мобилизираха в последните дни силите си, за да отхвърлят проекта, отбелязва Франс прес. Предвид разделението сред сунитското малцинство, необходимото за отхвърлянето на проекта мнозинство от 2/3 в три провинции се очертава като трудна, но все пак възможна мисия.
Опитите на американския главнокомандващ в Ирак ген. Джордж Кейси и на американския посланик Залмай Халилзад да постигнат политическо споразумение между отделните общности не се увенчаха успех, напомня днес в. "Вашингтон пост".
Ген. Кейси и други американски представители твърдят, че "правилният процес отива в грешна посока" Те предупредиха, че дори конституцията да бъде приета, ако тя не се превърне в общонационално споразумение, ще влоши допълнително обстановката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!