В средата на миналия месец AMD обяви неочаквано нов клас процесори. И докато за двуядрените и четириядрените процесори се знае достатъчно, то моделите с три ядра са ново двайсет и ни беше интересно да получим информация за тях и за други планове и стратегически виждания направо от извора. Отлична възможност за това ни бе предоставена миналата седмица, когато разговаряхме с проф. Пиер Брунсуик, вицепрезидент за маркетинг и продажби в AMD за Централна и Източна Европа, Русия и бившите съветски републики. Срещата бе организирана от Asbis, които са ключов партньор на AMD за България чрез дъщерната си фирма ISA Hardware. Разчупеният и непосредствен формат на сбирката ни даде възможност да поговорим откровено за това как ще бъде развита концепцията К10. За първи път у нас бе показана и демонстрационна сървърна система с двойка процесори Barcelona, работещи на 1,9 GHz.
Проф. Пиер Брунсуик говори за идеологията в технологиите на AMD.
Най-любопитната част от разговора се завъртя около триядрените процесори Toliman, които бяха анонсирани като гръм от ясно небе и по традиция като спойлър на Intel Developer Forum. Тогава Пол Отелини, CEO на Intel хвърли ръкавицата на AMD с грубичкото изказване, което гласеше нещо от сорта на „Я па тия! Три ядра. Ако не друго, ние поне правим процесори, на които всички ядра работят.”
Intel Quad всъщност обединява два кристала с по две ядра в общ корпус. Контролерът на паметта е общ и се намира в северния мост на чипсета. При тази организация всички реализирани процесори имат четен брой ядра.
Сред колегите и анализаторите веднага тръгнаха спекулации, че всъщност процесорите с три ядра са бройки, де факто Agena, на които едното ядро не работи. При това, зад тази логика има резон. Никой не дава официална статистика за добивите от пластина, но е повече от ясно, че при 65-нанометров технологичен процес добивите са по-ниски от тези при 45-нанометра, пък и Intel от техническа гледна точка имат още по-ниски загуби, тъй като четириядрените им процесори са изградени от два кристала с по две ядра като това допълнително увеличава максимално ефективното използване на пластината. За разлика от тях, Barcelona и Agena са първите наистина четириядрени процесори. Това им дава преимущество по отношение на бързодействие, но не и що се отнася до производствени разходи.
Phenom X3: Трите ядра се изработват от един кристал. Всяко ядро има собствен контролер за паметта. Тази архитектура позволява на AMD да създаде гъвкави конфигурации с произвилен брой ядра.
Професор Брунсуик, обаче, опроверга теорията за брака напълно. Той обясни, че появата на триядрените Toliman е добре обмислен стратегически ход:
„Ние винаги сме съумявали да предложим на клиентите си точния продукт на добра цена и в точния момент... Пазарът е разделен на три. Сега, например имаме Sempron, Athlon и двуядрен Athlon, предназначени съответно за хора с минимални изисквания, за тези, които анализират значително количество данни и онези, които създават съдържание. Как виждаме бъдещето – едноядрени процесори ще продължаваме да произвеждаме, но ще предлагаме само на ОЕМ, масовите процесори минават в средния клас. Колкото до четириядрените – просто никой не е готов за тях. Все още приложения, оптимизирани за работа с четири ядра. Освен това в развитието си четириядрените процесори изпреварват прогнозите за развитието си според закона на Мур. Следователно отиваме към диверсификация. Ние ще предлагаме четири ядра за тези, които могат да си ги позволят. От друга страна е невъзможно да се свалят цените до такава степен, че да паднат на нивото на сегашните двуядрени модели. Така между двете и четирите ядра се създава вакуум, който ние ще запълним, както ценови, така и функционален. Пазарът има нужда от тези продукти и в момента ние сме единствените, които можем да го запълним. Отделният вграден контролер на паметта към всяко ядро ни дава свободата и техническото средство за реализацията на този замисъл. При нашите конкуренти това просто е непостижимо.”
Като разгледаме функционалните схеми на актуалните архитектури на AMD и Intel, аргументацията на Брунсуик определено е силна и звучи на място. Потвърждение на тезата, че индустрията е готова за оптимизиране на код под три ядра наскоро дойде от гейм гуруто Джон Кармак. Разработчиците в момента се учат да правят код, адаптиран за две ядра. Идеята е третото да бъде освободено за физичните изчисления, вместо физичен ускорител.
Остава обаче отворен въпросът дали със сегашния си технологичен потенциал Intel не могат все пак да сринат цените на четириядените си модели до тези на сегашните двуядрени и така да разбият на пух и прах стройната концепция на AMD.
А ето и последни сведения за първите триядрени Phenom-и:
В първата четвърт на 2008-ма година ще бъдат пуснати само два модела от триядрените процесори Toliman:
- Phenom 7700 -> AM2+, 2,5 GHz, 3х512 kB L2 кеш, 2 MB L3 кеш, TDP=89 W;
- Phenom 7600 -> AM2+, 2,3 GHz, 3х512 kB L2 кеш, 2 MB L3 кеш, TDP=89 W
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!