До 2100 г. 60% от амазонските гори, разположени в северната част на Южна Америка, могат да изчезнат, а площите със савани да нараснат с 215,6% в сравнение с днес. Това ще се случи при условие, че средната световна температура се повиши с 5 градуса.
Този извод се съдържа в изследване на Бразилския национален институт за космически изследвания.
Авторите му са създали за пръв път модел на бъдеща екосистема на региона при едновременното влияние върху нея на два фактора - глобалното затопляне и унищожаването на амазонските гори.
Съществува и по-оптимистичен вариант: температурите да нараснат до края на столетието с 3 градуса, както предсказва междуправителствената група от експерти за промяната на климата.
В този случай Амазония също ще изгуби 60% от своите гори, но 53,7 на сто от растителността ще може да се възстанови. Това ще забави слабо темповете на разпространението на саваните.
За сравнение, в песимистичната прогноза най-големият масив от субтропични гори на планетата ще успее да си върне едва 44,2% от територията.
Варварското изсичане на гори води до увеличаване на световната температура и в момента Амазония страда от своеобразен "затворен кръг".
"Колкото по-активен е процесът на глобалното затопляне, толкова по-продължителни са сушите и по-чести горските пожари. Колкото повече гори се унищожават, толкова по-бързо нараства температурата, намалява количеството на дъждовете и има повече пожари", обяснява авторът на изследването, експертът по климата Карлос Нобре.
Ако досега гръмотевица удареше в Амазония и причинеше пожар, огънят, обкръжен от плътна стена богата на влага растителност, бързо угасваше, без да има възможност да се разпространи, подчертава той.
По данни на Програмата на ООН за околната среда до 2005 г. амазонските гори са намалели със 17%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!