П етима офицери от Скотланд Ярд ще заминат за София през следващите няколко седмици, за да съветват местните органи на реда след предупреждението на британското правителство, че приемането в ЕС ще означава свободно движение на престъпници във Великобритания, пише "Таймс".
Екипът е част от съвместна програма на Обединеното кралство и други страни от ЕС, която е насочена към модернизиране на правосъдната система на България и Румъния преди приемането им в съюза през януари.
Съществуват опасения, че влизането в ЕС ще даде също така достъп на корумпирани български полицейски служители до конфиденциална информация, която те могат да използват, за да защитават партньорите си престъпници.
Няколко висши полицейски служители са взети на обучение на Острова, а български прокурори получават помощ, за да подобрят работата си, припомня вестникът и цитира мнения на експерти по темата с престъпността в България и Румъния.
Председателят на Съюза на германските криминалисти Клаус Янсен, който бе автор на язвителен доклад по адрес на София по-рано през годината, коментира, че вероятно ще отнеме години, докато в страната се появи ново поколение полицаи, които не се поддават на корупция.
Част от проблема е свързан с начина, по който България се е развивала от времето на Студената война насам - някои офицери продължават да работят за правителството, докато други се оттеглят от системата и помагат на подземния свят, смята немският експерт.
По думите му България не е готова.
Ако няма решимост в борбата с организираната престъпност, дори и активиране на предпазните клаузи няма да свърши работа, заявява той пред "Таймс".
Освен да следи престъпността сред чуждестранните общности в Лондон, Скотланд Ярд ще държи под око и хората, които тепърва ще пристигат в страната от новите държави членки на съюза, пише още вестникът.
Според скорошно проучване на Острова няма големи български и румънски общности, а група учени неотдавна заявиха, че Лондон не трябва да се страхува от прекалено голяма вълна имигранти от двете балкански страни.
Скотланд Ярд обаче има данни, че румънски банди действат в някой части на Лондон, занимавайки се предимно с банкови измами.
Миналата година 54-годишният Георге Бану бе тикнат в затвора, намерен за виновен в източването на 640 хил. лири от кредитни карти, припомня изданието.
Докладите на Европол сочат още, че румънски имигранти движат част от проституцията, трафика на наркотици, както и търговията с фалшиви документи.
Според Брайън Дейвис, бивш британски полицейски служител, когото Европейската комисия нае като съветник по въпросите на България и Румъния, смята, че Букурещ е направил доста, за да реформира полицейската си система, а София остава доста назад.
"Албанците са хитри и жестоки. Българите са просто жестоки", коментира пък друг бивш служител на британските органи на реда, който се е занимавал с въпросите на трафика с цел сексуална експлоатация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!