От удар с камък леко е пострадал български полицай в Косовска Митровица. В местната болница му оказали помощ и го прегледали обстойно, след което той напуснал болничното заведение в добро състояние. Няколко лични автомобила на негови колеги в мисията са подпалени, ограбена е и сграда, в която живеят няколко български служители на UNMIK, уточняват от националната ни полиция. 61 от ранените при сблъсъците са полицаи, а 11 - военнослужещи от многонационалните сили, сочеха данните от следобеда.
Натовски войски вече са използвали сълзотворен газ и гумени куршуми срещу тълпа албанци в Косовска Митровица, но не успели да ги спрат да подпалят сръбска православна църква. Друга сръбска православна църква бе подпалена днес в Обилич, близо до столицата Прищина.
Междувременно бе съобщено, че пактът изпраща в областта подкрепления от Босна, включващи 100-150 американски войници и 80 италиански карабинери. Великобритания също ще участва в потушаването на размириците със 750 войници.
При протестите снощи в Белград, когато беше опожарена джамията Байракли, са пострадали и петима журналисти, сред тях французин и унгарец, които са били изписани от болница без сериозни наранявания, съобщи междувременно "Дарик радио" (Darik.net).
Войници от КейФОР евакуирали възрастна сръбкиня от апартамента й в Урошевац, който малко след това е бил опожарен, разказва "Франс прес". Гръцки войници успели да изведат старата жена, докато техните американски колеги едва удържали разгневената албанска тълпа, която искала да проникне в жилищната сграда.
През изминалата нощ албанците са опожарили над 100 сръбски къщи в Косово поле, както и десетки манастири и православни църкви. В Белград и Ниш сърбите протестираха срещу насилието и на свой ред подпалиха две джамии.
"След последните драматични събития в Косово частите на МВР, които са разположени по административната граница с провинцията, бяха поставени в състояние на максимална тревога. Те ще подсилят, в сътрудничество с другите служби за сигурност, мерките за предотвратяване пренасянето на албанския тероризъм към други райони на Сърбия", се посочва в комюникето на сръбското МВР. В най-южната част на Сърбия граничните с Косово райони, по-специално Медведжа, Прешево и Буяновац, са населени предимно с албанци, припомня "Дарик".
По-късно сръбският премиер Воислав Кощуница обвини за ескалиращото насилие етническите албанци, които били "решени да прогонят останалите в провинцията сърби". Той призова Съветът за сигурност на ООН да наложи извънредни мерки, за да бъде предотвратен опитът за етническо прочистване, като обвини световната организация и НАТО, че са били неадекватни при защитата на сърбите в Косово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!