Еднакво застрашени ли са обаче тези държави - с този въпрос Васил Велев от Би Би Си се обръща към проф. Пол Уилкинсън, директор на Центъра за изследване на тероризма и политическото насилие към университета "Сейнт Андрюз" в Единбург.
- Нито една страна не трябва да се смята застрахована от терористично нападение. Вероятно знаете, че срещу Франция бяха отправени заплахи от крайна ислямска групировка, която много вероятно е свързана с "Ал Кайда". На тази заплаха се гледа много сериозно. Мерките за сигурност са засилени в значителна степен.
Налице са, разбира се, много причини "Ал Кайда" да мрази Франция, но подобно е положението в Германия, която няма войски в Ирак. Истината е, че "Ал Кайда" е против всички западни правителства и общества и смята нападенията срещу цивилни лица в западните държави за напълно оправдани.
По тази причина има опасност за гражданите на всяка западна държава, която е в коалицията срещу тероризма; сэществува и риск да има убити при атентати, насочени срещу посолства или други сгради на САЩ и страни като Израел.
Така че картината е сложна. Нека само напомним, че през август 1998 г. при атентатите в Източна Африка, извършени от "Ал Кайда", загинаха повече от 200 африканци, които просто са си вършели работата в близост до посолството в Найроби. "Ал Кайда" няма никакви угризения за това.
- Източници от българското правителство често изтъкват, че балансираната външна политика на страната може да я предпази от евентуални терористични нападения. Ако се съди обаче по досегашната практика на "Ал Кайда", може ли да се прави такова заключение?
- "Ал Кайда" не се съобразява с демокрациите на Запад или в Източна Европа. Групировката е готова да извърши нападения на всяко място и по всяко време. Затова тя е заплаха за международната общност, а не за националната сигурност на малък брой страни. "Ал Кайда" действа в много държави, включително и в ислямски, където убиха много мюсюлмани. Това не трябва да се забравя.
Все повече мюсюлмани започват да разбират, че "Ал Кайда" и нейната мрежа са заплаха за техните общества, и настояват за по-тясно сътрудничество срещу тероризма. Трябва да приемем факта, че това е световна заплаха, и българското правителство, сигурен съм, си дава ясна сметка, че страната не е застрахована от терористични нападения.
- В много страни, включително и в България, се говори за засилени мерки за предотвратяване на терористични нападения. Доколко ефективни са те, като се имат предвид методите на действие на "Ал Кайда" и други екстремистки групировки?
- Най-добрата мярка е да се подобри качеството на разузнаването. Да се следят внимателно терористите и техните движения. Това изисква добро сътрудничество,както между отделните служби в една държава, така и между държавите. Това е най-важният елемент за всяка успешна акция за разбиване на терористични мрежи и за защита на обществото.
Задачата е много трудна, защото не е лесно да се получи информация за плановете на "Ал Кайда", но това е най-съществената част от стратегията срещу тероризма.