К им Катрал (Саманта от "Сексът и градът") позира гола в компанията на няколко млади актьори за създаването на съвременна версия на картината на Тициан "Диана и Актeон".
Би Би Си 2 ангажира световноизвестния фотограф Том Хънтър, известен със "съживяването" на стари шедьоври, за да направи модерна адаптация на една от най-великите творби от късния Ренесанс. Идеята е част от кампания на Националните галерия в Лондон за набиране на средства за изкупуване на две творби на Тициан, която Хънтър приема присърце.
Сега те са собственост на дука на Съндърланд, който е поискал за тях 50 млн. паунда. Ако до края на годината галерията не намери средствата, той ще предложи платната на частен колекционер.
Ако обаче успее да плати "Диана и Актeон", ще получи четири години, през които да купи следващата картина, която ще бъде предложена за продажба - "Диана и Калисто".
Когато разбрала, че платната на Тициан може да попаднат в ръцете на частен колекционер, Ким Катрал категорично заявила, че това е недопустимо и приела да разголи плът в името на изкуството.
"Ким е перфектната Диана. Също както римската богиня, тя въплъщава красотата, която може да бъде и опасна. На 52 години, тя беше една прекрасна Диана в стая, пълна с 20-годишни младежи", споделя преживяването от фотосесията Хънтър.
"Снимката не може да се сравни с оригинала, който заслужава да бъде съхранен за поколенията. Да отиде в частна колекция би било трагедия", категоричен е той.
"Диана и Актеон" и "Диана и Калисто" са част от цикъл творби, създадени за испанския крал Филип ІІ в периода 1556 - 1559 г. Те са включени в т.нар. "Колекция Бриджуотър", в която има шедьоври на Рафаел, Ван Дайк, Рембранд и Тинторето.
Тициан е един от най-прочутите художници от Венецианската школа през късния Ренесанс, безспорен майстор на портрета и пейзажа, както и на платната с митологична и религиозна тематика. Последователите му го наричали "слънце сред малки звезди".
Тициан е първият художник, който използва в пълнота маслената живопис и възможностите, които тя предоставя. Подходът му към платното и боите повлиява не само художниците от италианския Ренесанс, но и много представители на европейското изобразително изкуство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!