В плазмените телевизори има нещо възвишено и успокояващо. Дори да не гледате филм, а най-обикновени новини, те създават приятно усещане за сигурност, а надписите отдолу се виждат винаги ясно. А и са признак за високи доходи, които винаги са за предпочитане пред по-малките.
Цветовете на плазмените телевизори са отлични, докато LCD екраните не ги показват толкова ясно, а и навяват спомени за компютърния монитор пред който сте работили цял ден - това в никакъв случай не успокоява.
Тази година обаче ситуацията се промени рязко. LCD телевизорите изместиха плазмените при по-малките диагонали, а са на път да ги избутат въобще от пазара.
През текущата година всеки продавач в магазини като Техномаркет и Технополис ще ви каже, че LCD телевизорите се продават повече в най-масовия сегмент за този тип - с диагонали между 40 и 46 инча. Такава е тенденцията и в целия свят, с тази разлика, че там тя бе явна още през есента на миналата година. Причините за това са две. Първата е агресивната ценова политика на производителите - цените паднаха с 30-40% през последните две години.
Втората причина е осезаемото подобряване на качеството, което вече е сравнимо с това на плазмените екрани и скоро ще го надмине. Физическите ограничения на плазмените екрани принуждават производителите да се чудят как да произведат телевизори с диагонал под 50 инча и 1080p резолюция. Докато LCD телевизори с истинска висока резолюция и подобни размери се предлагат вече повече от година. Двата най-големи недостатъка на LCD телевизорите - бавното време за реакция на пикселите, заради което остава следа при бързи движения и наситеността на цветовете вече не се усещат, а скоро ще бъдат напълно преодолени.
Тази година производители като Philips и Sharp започнаха доставката на LCD телевизори с опресняване 120 Hz - двойно по-високо от стандартното - което трябва да елиминира зацапването при бързи движения. В момента в България на всеки десет продадени LCD телевизора един е с опресняване 120 Hz.
И плазмените, но особено LCD телевизорите ще се възползват от технологията „Deep Color", част от новия интерфейс HDMI 1.3. Тя обогатява цветовете и повишава контраста. Засега тези телевизори още са рядкост, но е въпрос на време да изместят останалите. Следващата година ще се появят и LCD телевизори, които използват LED осветяване, вместо стандартното луминисцентно, с което цветовете ще станат още поо-реалистични.
За съжаление падането на цените вече няма да е така скоростно, както беше досега. Доставките на LCD панели се бавят и ясно се чувства недостиг, освен това, нивото на печалба е вече достатъчно ниско.
Въпреки това, дори сега може да си купите LCD телевизор на известна марка с диагонал 42 инча (107 сантиметра) за по-малко от 1700 лева.
Не си мислете обаче, че LCD технологията ще остане без конкуренти. Тя ги има и сега. Много перспективна е OLED (organic light emitting diodes). При нея екраните са супертънки, яркостта е много висока и се използват специални полимери, вместо течни кристали. Sony още през миналата година показа 27-инчови OLED екрани, а през тази ще започне масовото производство на 11-инчови. Цената още не е ясна, но със сигурност ще е висока и ще минат минимум 3-4 години преди OLED екраните да станат достъпни.
Не бива да забравяме и DLP телевизорите. Те и сега са най-евтини, а разликата в цените е особено осезаема при моделите с голям диагонал. Освен това, тази технология не е разкрила пълните си възможности. Дори в момента Samsung предлага DLP телевизори със зашеметяващи 3D ефекти и много от фантастичните филми изглеждат на тях доста по-добре, отколкото на LCD или плазмени екрани.
Въпрос на време е Холивуд да пуска стереоскопични филми, при това с висока резолюция. Тогава най-вероятно ще седим пред телевизора с глупави на външен вид очила, за да гледаме 3D версиите на Джурасик парк и Властелинът на пръстена.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!