С тъклото е над 8% от общия обем на генерираните отпадъци, хартията е 17-18%, а пластмасата - около 17%, сочи последното проучване на състава на отпадъците в София, цитирано от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров по "Дарик радио".
Ако тази компоненти на отпадъците се събират разделно, рециклират и се оползотворяват, над 40% от обема и теглото на отпадъците няма да се балират или депонират, отбеляза екоминистърът. По думите му, освен екологичен, това ще има и сериозен икономически ефект.
В системи за разделно сметосъбиране трябва да бъдат обхванати 3 млн. жители. До края на 2007 г. в изграждане на системата оползотворяващите организации трябва да вложат 110 млн. лв.
На въпрос за рудник "Иван Русев" Чакъров обясни, че според разчетите на работната група до два месеца площадката би могла да започне работа за временно съхранение на битовите отпадъци на столицата.
Министърът се изказа положително за възможността община, която няма терен, да плаща процент от таксата за депониране на населеното място, където се складират отпадъците й.
"Така приемната община ще може да използва средствата за инфраструктура или социална дейност. Смятам, че това е коректен подход, на базата на който да се намери някакъв баланс", посочи той.
В средата на седмицата на среща при президента беше обсъден нов вариант за отпадъците на милионния град - открития рудник в ликвидация на 50-60 км от София.
Инициативен комитет на жителите от околните села Житуша, Жедна и Кленовик обаче се вдигнаха на протест и заявиха: "Няма да допуснем боклука на София да съсипе природата, водата, въздуха и да отрови децата ни.".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!