С пециално звено в прокуратурата ще се занимава с борбата с организираната престъпност, каза главният прокурор Борис Велчев по време на дискусия за приложението на Наказателно процесуалния кодекс.
По думите му това звено, ще бъде създадено до 1-2 месеца и ще работи по дела, които няма да бъдат оповестявани публично.
Ако създадем на тази структура умерен комфорт за следващите шест месеца, напълно е възможно следващият доклад на ЕК, да няма негативни оценки, допълни Велчев.
В специалното звено ще работят подходящи експерти от всички министерства. Най добрата формула за състава му ще се търси в консултациите с ръководствата на ДАНС, митническите, и данъчните служби и МВР, уточни главният прокурор.
Стремежът ще бъде да се намерят хора, които да са лоялни към работата която вършат. Структурата ще действа в административното ръководство на прокуратурата, като ще бъдат тайни както работата му, така и обектите, които ще разследват.
Ако не сме направили това звено досега вината е в нас, тъй като не сме намерили нужната координация с останалите институции, обясни Велчев.
По думите му, начинът по който е била планирана борбата с организираната престъпност не е довела до никакви съществени резултати. Нужен е нов подход и той да се прилага в доклада на ЕК, допълни обвинител №1.
Според Велчев една от причините да няма ефективно противодействие на организираната престъпност е, че проблемите са решавани със силите на прокуратурата и МВР, а в тези действия трябва да бъде включен целия ресурс на държавната администрация.
"Крайно време да се приеме нов НПК, който да бъде работещ. Трябва да се отделят тежките от леките престъпления, тъй като, ако не се вземат мерки и не се разтовари системата, тя ще се "задръсти" каза още той.
По думите на главния прокурор работата на един дознател или прокурор е чудовищна - 300-400 дела, които разследват годишно, създават илюзията, че делата "потъват" и по тях не се работи.
Необходимо е да се създадат условия за нормална работа на прокурорите и дознателите, отбеляза Велчев. Според него няма облекчен процесуален ред, по който да се наказват по-леките престъпления и по този начин системата се "затлачва".
Според министъра на правосъдието Миглена Тачева на дневен ред стои въпросът за работата на следствието. Не е правилно 550 добре подготвени следователи на практика да са скъпо платени безработни, коментира тя.
Според нея трябва да се направи всичко възможно следствието да бъде натоварено и да подпомогне работата на съдебната система.
Министърът на вътрешните работи Михаил Миков подкрепи идеята на главния прокурор за създаването на спецзвено, което да се занимава само със случаите на организирана престъпност.
Миков обаче уточни, че тази идея би била работеща само ако звеното е към прокуратурата. Той се обяви против създаването на "някакви междуинституционални обединения", които според него водят само до размиване на отговорността.
Вътрешният министър категорично отказа да коментира очакванията си от доклада на ЕК, както и лансираните хипотези, че заради неуспехите в борбата срещу организираната престъпност може да бъде забавено влизането на България в Шенген.
Дайте да си свършим работата, а после да коментираме неща за след няколко години, каза Михаил Миков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!