0

О стават два месеца до края на годината и идва времето, в което националните парламенти на България и Румъния ще започнат разглеждането на бюджетите за 2007 г. Двете най-нови членки на Европейския съюз влизат в 2007 г. с напълно различна данъчна, икономическа, монетарна и бюджетна политика, което се вижда и от проектобюджетите, одобрени от правителствата и внесени за обсъждане в парламентите.

Тъй като и България, и Румъния стават членки на ЕС от началото на 2007 г. и с влизането си заемат местата на най-бедните страни в съюза, сравнение между тях е особено релевантно - то би могло да покаже както добри практики, така и поуки от извършени грешки.

Участие на парламента

В началото би трябвало да отбележим, че и в двете страни проектът за държавен бюджет за 2007 г. току-що е приет от правителствата и внесен в парламентите и съответно има възможности за промени в него. От друга страна обаче, практиката показва, че най-вероятно няма да настъпят съществени изменения в предложените от правителствата проекти.

Причините за това са много, но най-важните са:

- сравнително малкото време, което остава за обсъждане (например, правителството в България работи по бюджета от февруари до октомври, а парламентът има само ноември и частта от декември преди празниците)

- липсата на специализиран екип от бюджетни експерти, които да подпомагат парламентите - на практика, дори депутатите да имат желание да направят промени в някои не съвсем реалистични допускания и прогнози на Министерството на финансите, те не могат, тъй като парламентът няма този капацитет

- недостатъчно развита практика в парламентарните комисии за изслушвания - на външни мнения, които да предоставят друга перспектива към проблеми

Бюджетна прозрачност

Ако сравним България и Румъния по показателя бюджетна прозрачност - т.е. информацията за бюджета, която се споделя с обществото и е лесно достъпна за всеки, който се интересува - виждаме, че Румъния води убедително.

Докато България с 47% бюджетна прозрачност попада в групата страни, които предоставят "някаква информация" за бюджета, Румъния с 66% прозрачност е сред страните, които публикуват "значителна информация" за държавния бюджет.

По отношение на информацията за проектобюджета, която се публикува, Румъния има още по-голямо предимство - съседката ни публикува 75% от информацията, а България - едва 45%.

Всичко това показва едно значително превъзходство на румънската политика по отношение на бюджетната прозрачност и отчетност - нещо, което дава предимство на съседната ни страна и при ефективността на харчене на средствата, намалението на корупцията и икономическото развитие.

По тази причина България не бива да се бави с публикуването на повече и по-пълна информация за бюджета.

Плосък данък върху доходите

Докато в България плоският данък все още не е приет, Румъния направи тази стъпка още преди 2 години, въвеждайки единна ставка от 16% за данъка върху печалбата и данъка върху доходите и не смята да се отказва от тази политика.

Данъкът върху доходите в България през 2007 г. ще се запази на нивата от 20-24% - което е значително по-високо от Румъния. Така освен с плосък данък Румъния ни изпреварва и от гледна точка на нивото на данъчно облагане на доходите, което там е по-конкурентно.

Данък печалба

През 2007 г. България ще въведе данък печалба от 10% - най-ниската ставка в целия Европейски съюз и втората най-ниска в Европа (само Черна гора има по-ниска - 9%).

Така, страната ни ще има едно сериозно предимство пред останалите страни от съюза по отношение на привлекателност за чужди инвестиции и можем да очакваме положително влияние върху заетостта, доходите, икономическото развитие и благосъстоянието на обществото.

Подобни ефекти вече се забелязват след намалението на данъка върху печалбата през 2005 г. и в България, и в Румъния.

Общо данъчно бреме

За 2007 г. българският бюджет планира на събере почти 42% от БВП, а като отчетем и подценяването на прогнозата за приходите, което традиционно се прави от Министерството на финансите, сумата на събраните приходи вероятно ще достигне 43% от БВП.

Румъния планира съвсем различни нива на приходи в бюджета - около 35% от БВП за 2007 г., или около 8 пункта по-ниско от България. Така Румъния има данъчно предимство с почти една четвърт по-ниски данъци върху цялата икономика в сравнение с България.

Преразпределение през бюджета

Държавните разходи в България се планират на почти 41% от БВП, докато в Румъния те ще достигнат 38% от БВП, което при това е голям скок спрямо 2006 г., когато са около 35% от БВП. Така, правителството в Румъния ще похарчи значително по-малък обем средства, отколкото българското, т.е. намесата на българското правителство в икономиката е по-голяма, отколкото на румънското.

Това отново е предимството за съседите и възможност да се поучим и да ограничим неефективните разходи в бюджета.

МВФ

Румъния прекрати отношенията си с Международния валутен фонд заради несъгласия с някои от неговите препоръки. България има все още споразумение, което ще изтече след няколко месеца.

Тук е трудно за момента да отчетем коя е по-правилната позиция - фондът има силна стабилизираща и подпомагаща роля, но, от друга страна, той понякога спира и някои важни реформи - като въвеждането на нулев данък печалба в България през 2001 и 2005 г., а сега има определени критики срещу намалението на данъка върху печалбата до 10%. Така или иначе и България скоро ще приключи споразумението си с фонда и ще трябва да се справя сама.

Държавен дълг

Благодарение на валутния борд, бързия ръст на икономиката, приходите от приватизация и бюджетните излишъци България успя да намали нивото на държавния дълг от над 120% през първата половина на 90-те години до под 30% през тази година. Тази тенденция се планира да продължи и през 2007 г.

В Румъния държавният дълг се планира да спадне под 60% през 2007 г., което е значително по-високо, отколкото в България. По този показател страната ни има предимство, тъй като ниските нива на държавни дългове намаляват рисковете и позволяват на частния сектор да получава повече финансиране.

Излишъци и дефицити

През 2006 г. и България, и Румъния реализират сериозен бюджетен излишък, който не е планиран в бюджета, въпреки че беше прогнозиран от икономистите в частния сектор в България. Румъния планира да похарчи целия бюджетен излишък и дори да излезе на сериозен дефицит - както през 2006, така и през 2007 г.

България е в другата крайност - на поддържане на огромни бюджетни излишъци и през двете години. Би могло да се каже, че Румъния заема прекалено рискова позиция с високи нива на бюджетен дефицит, а България заема напълно безрискова позиция - с високи нива на бюджетен излишък.

Българската позиция е за предпочитане, но все пак Румъния би могла да намали рисковете и да насърчи растежа, ако премине към балансиран бюджет, а България има възможност да намали повече данъчното облагане и също да насърчи растежа чрез по-нисък излишък.

Като цяло България и Румъния имат различна политика за 2007 г. със своите предимства и недостатъци. Най-интересно е намалението на корпоративния данък в България и относително ниските нива на общо данъчно бреме в Румъния - два фактора, насърчаващи икономическия растеж.

Ако България трябва да вземе нещо от Румъния - това е бюджетна прозрачност, ниско общо данъчно бреме и преразпределение, плосък данък върху доходите. Румъния пък би могла да се поучи от балансираните бюджети, ниските нива на държавен дълг, нисък данък печалба.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

България Преди 6 минути

Има паднали дървени конструкции и ламарини

Развръзка в детска градина "Теменужка"

Развръзка в детска градина "Теменужка"

България Преди 16 минути

Учителка е отстранена, директорът напуска

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 3 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 4 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 4 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 5 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 5 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 5 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 5 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 6 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 6 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 6 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 7 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 7 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 7 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години