- Проф. Веселинов, как ще коментирате заплахите на ректорите отпреди седмица, че ще затворят университетите си през зимата, ако бюджетът им се ореже с над 20%, както е предвидено в проекта за догодина?
- Преговорите с финансовото министерство се развиват положително. Устните обещания са, че бюджетът няма да е по-малък от тази година, а ще има и увеличение в рамките на 1-2%. Надявам се, че няма да има нужда от студентски протести. Все още нещата не са се провалили, за да преминаваме към военни действия.
- Ще има ли промени в организацията по приема на кандидат-студенти за 2004/2005 г.?
- Сериозна промяна не може да се очаква. Очаквам броят на първокурсниците да е съпоставим с тазгодишния.
Предвиждаме обаче промяна в начина на финансиране. То ще става на база брой студенти и цената на студент в определена специалност. Според действащото постановление на МС цената или годишната издръжка на студент е между 600 и 4000 лв. в различните специалности. По-голямата част от нея плаща държавата, а до 30% студентите плащат сами. МОН обаче е подготвило нов проект за постановление, в което цените на издръжката са увеличени с 25%.
- Това значи ли и увеличение на таксите, които студентите плащат, с 25%?
- Нормалното е, ако запазим съотношението, да се увеличат и таксите за студенти с двайсетина процента. Но това е въпрос на дискусия. Може да бъде решено студентите да плащат по-малък процент от общата издръжка. При всички случаи обаче тези промени ще са най-рано от 2005 г.
- Пред депутати министър Дамянов лансира идеята, че в университет трябва да се влиза лесно, но да се излиза трудно. Какво имате предвид?
- В повечето европейски страни е достатъчно наличието на съответното средно образование, за да може кандидатът да се запише в съответната специалност в някое висше училище.
- Без приемни изпити?
- Без. Ще се опитаме да разширим приема, но така или иначе още нямаме ясно разработена технология. Ако освободим приема и дадем възможност на всеки да се запише където иска, трябва да се предвидят и механизми да завършват далеч по-малко хора, защото иначе качеството ще падне.
- Какви са тези механизми?
- Eдин вариант е контрол чрез финансирането. При него с определянето на държавната поръчка - примерно 1000 студенти, се определя и финансирането и то се запазва такова за целия 4-годишен период, независимо от това дали студентите стават повече или по-малко за този период. Тогава интересът на университета би бил студентите да намаляват.
- Ще успеете ли с това до края на мандата си?
- Никой не издържа целия си мандат тук, така че от тази страна въпросът е малко неясен.
- Как ще се преборите с корупцията в университетите?
- Да, тя също е проблем, въпреки че малко се пресилват нещата. Има тук-там проблеми, специално в УНСС много често се обръща внимание. Всеки казва: "Чувал съм", но нищо по-конкретно. Но не преподавателите са гилдията, която ограбва държавата.
- Лекар с незаслужена диплома обаче е доста опасен, не мислите ли?
- Опасeн е, да. И не мисля, че нещата са лесно решими. Вероятно с повишението на цената на издръжката на студентите ще се увеличат и заплатите на преподавателите и явлението ще се ограничи.
- Ще въведете ли система за класиране на университетите?
- С какво да мерим тежестта на дипломата и финансирането по отношение на дипломата? Как се мери качество?
- С реализацията на студентите.
- Реализацията на студентите в България е едно нещастие. Кои се реализират, колко се реализират по специалността си? 11 000 са студентите по право у нас. Какво ще ги правим?
- Защо тогава не ограничите приема?
- Представете си какво ще ни се случи и какво ще пишат вестниците. Какво са направили тия в министерството, това ще пишат.
- От вестниците ли се страхувате?
- От реакцията в обществото, не от вестниците. Ще се окаже, че погазваме всякаква автономия и въвеждаме сталински методи. Ако се върнем към реалните потребности на България в настоящия момент, трябва да затворим половината от висшите училища. Как мислите, че може да стане това? Даже министерството да го внесе като предложение, как ще мине през МС? Ами през парламента? С колкото и депутати да съм говорил, оставам с убеждението, че това е безнадеждна история. Но и аз да съм депутат, и аз така ще отговоря, защото искам да бъда преизбран. Ако гласувам за закриване на университета в моя регион, съм умрял като депутат.
П роф. Веселинов е зам.-министър, който отговаря за висшето образование. Той пое поста на 20 август. Преди това е бил декан на немския факултет в Техническия университет в София. Завършил е Технологичния университет в Дрезден. Преподава инженерни науки в Германия и София. Има около 50 научни публикации. Владее немски, руски и английски език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!