Ф ренските власти подозират все по-често смесените двойки, че сключват фиктивни бракове. Оттук идва и проточването на административните процедури и дори нежеланието на властите да издават документи на чуждестранните съпрузи.
На много места във Франция вече са създадени комитети за подкрепа на смесените двойки. Между 300 и 400 двойки са се присъединили към тази инициатива, а при много от тях само единият съпруг участва в кампаниите на инициативните комитети, тъй като другият е извън Франция.
Френското законодателство изисква след брака при смесените двойки чуждестранният съпруг да се прибере в родината си и оттам да поиска дългосрочна виза.
По принцип получаването на тази виза, което не би трябвало да бъде проблем, съвсем не е гарантирано. Подобен е и случаят на Анан, френска гражданка, която се е омъжила през миналото лято и все още очаква да се събере със съпруга си от Мароко.
"Оженихме се в кметството на 28 юли 2007 г. и когато отидохме в префектурата казаха на мъжа ми да се върне в Мароко, за да му бъде издадена виза за дълъг престой, което нямало да представлява проблем. Той обаче продължава да чака и е все още в Мароко.
Аз съм френска гражданка, родена съм във Франция и съм израснала тук. Тук съм учила, тук работя, имам апартамент", разказва Анан.
Двамата съпрузи са предоставили всички документи и ще продължават да чакат.
Не са мислели, че ще се оженят толкова тежко. "Прекарах съвсем сама лятото, също така и рамадана, коледните празници, Нова година, всички празници прекарах сама", разказва Анан.
Стефани също живее разделена от съпруга си вече няколко месеца и не знае какво я очаква.
"Трудно е, защото съвместният ни живот е в режим на изчакване, не можем да правим планове. Живеем постоянно с краткосрочни надежди и не знаем какво ще се получи. Имаме усещането, че префектурата прави какво си поиска, а законите не се прилагат", споделя Стефани.
Съпрузите, които очакват легализиране на брачния им статут обмислят на 14 февруари да излязат по улиците с костюмите и роклите от сватбената церемония в знак на протест срещу отношението на френските власти.
Подозрение към смесените двойки съществува и в Холандия. Съпрузите трябва да докажат доходите и професията си, както и владеенето на холандски език. В Белгия също всички смесени бракове се приемат по принцип за потенциално фиктивни.
Ако се вярва на официалната статистика фиктивните бракове само през 2007 г. са се увеличили с 70%. Едва 200 брака от общо 7700 проучени са били сметнати за истински.
Заради мащабите на това явление комисията по натурализацията отказва белгийско гражданство на все повече хора. В много от случаите причините за отказа не почиват на никакви доказателства.
На практика всеки чужденец, получил разрешение за престой благодарение на брака си с белгийски гражданин, преди навършването на две години от бракосъчетанието получава отказ. Двойките, обвинени във фиктивен брак имат на разположение само 30 дни, за да докажат доброто си намерение, а това често е трудно и доста деликатно.
Заради влизането на България в ЕС разцъфтя бизнесът с фиктивни бракове.
Най-голям интерес към фиктивни бракове проявяват македонски албанци. Според македонския в. "Дневник" преди еврочленството на България и Румъния албанците сключвали бракове с жени с швейцарско, холандско, австрийско гражданство, но на много висока цена - 15 до 30 хил. евро.
Подобна сделка с българка или румънка излизала доста по-евтино - от 3000 до максимум 5000 евро. В повечето случаи ставало дума за български граждански от ромски произход. Търсенето повлияло и цените.
Хубавите момичета били склонни да сключат фиктивен брак срещу 10 000 евро. С фиктивен брак албанците легализират престоя си в България и си проправят път за безвизово пътуване из всички страни на ЕС.
Македонските албанци търсят момичета от градове и села покрай макендонската граница. След "сватбата" всеки от "младоженците" си тръгва по пътя, въпреки че бракът продължава около три години.
Според българския семеен кодекс обаче този брак е действителен, защото не може да съществува фиктивен брак.
Ако се сключи брак с чужденец с цел, например, удължаване на престоя му в България, той се приема за действителен и може да бъде прекратен по взаимно съгласие след изтичане на трите години от сключването му.
Кандидати за фиктивни съпрузи има и от други страни. Не една и две обяви в българското интернет простраство гласят: "Търся жена за фиктивен брак. Спешно!" Оказва се, че кандидати са ливански младежи и приемат само сериозни предложения.
Българските мъже също са обект на домогване на имигрантски интереси.
За български паспорт жени от третия свят са готови да плащат по 4000 евро за фиктивен брак с българин.
За да получат бързо американско поданство българи доскоро прибягваха до услугите на семейство Симеонови, организатори на схема за уреждане на фиктивни бракове в САЩ срещу суми от по 10 000 долара.
След разкриването на подобни случаи щатските власти налагат солидна глоба от 250 000 долара и 5 години затвор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!