И ндустрията трябва да се подготви за поскъпване на природния газ с 15-19% още през 2007 г.
Това ще се случи, ако лидерите на управляващата коалиция подкрепят предложения от икономическия министър Румен Овчаров меморандум между "Булгаргаз" и "Газпромекспорт" (дъщерна фирма на "Газпром"). Освен това този документ ще обвърже българската икономика с руския газов монополист за следващите две десетилетия и половина.
Овчаров запозна съвета на коалицията с проекта на меморандум, който да определи как ще се развиват търговските отношения с "Газпром". Политическият картбланш му е нужен, за да продължи преговорите за нова газова сделка.
В края на 2005 г. генералният директор на "Газекспорт" Александър Медведев поиска промяна на транзитния договор от началото на 2006 г. С нея трябваше да се премахне плащането на транзитната такса с количества газ на фиксирана цена, много по-ниска от пазарната. Това щеше да доведе до поскъпване за потребителите с 40%.
Вече една година текат трудни преговори с руснаците. В резултат Овчаров формулира два варианта за уреждане на въпроса. Първият е да не се правят промени в договора, който е в сила до края на 2010 г. Това ще запази сегашната схема за плащане на транзитната такса, която позволява цената на газа за българските потребители да се поддържа ниска.
При втория вариант транзитният договор се променя, като се съгласува график за стъпаловидно поскъпване на газа от транзита. Паралелно се подписват нови контракти с "Газпромекспорт" и с "Овергаз инк" съответно за транзит и за доставки до 2030 г.
Според източник, присъствал на обсъждането, Овчаров е показал категорично, че иска подкрепа за втория.
Къде са уловките
"Булгаргаз" сега получава газа от транзита по 83 долара за 1000 куб. метра. Пазарната цена на доставките в момента е 257 долара. България консумира годишно 3 млрд. куб. м. Близо половината е от транзита. Така средната цена за "Булгаргаз" сега е около 170 долара.
В меморандума има график за "плавно" повишаване на цената на газа от транзита до 2012 г. Уловката е, че първото поскъпване е още догодина, и то със скок - цената на газа от транзита трябва да е 45% от пазарната.
А през 2010 г. се планира да стигне 95%. За пазарна цена е приета 280 долара за 1000 куб.м. Така количествата по транзита още догодина ще поскъпнат с 51.8%, а средната цена, която плаща "Булгаргаз" по двата договора, ще се вдигне с 19.41% (виж таблицата).
Тъй като цената за крайните потребители се регулира от държавата, възможно е скокът да е по-малък, отколкото за "Булгаргаз", но едва ли ще е под 15%.
Ако не се променя договорът, цената на транзита през следващите четири години ще си остане 83 долара и ще бъде най-много 29.7% от пазарната.
Кой да е доставчикът
При преговорите с "Газпром" през лятото българската страна е предложила да се регистрира съвместна фирма на "Булгаргаз" и "Газпром". Предвиждало се е тя да продава газа в страната вместо сегашния доставчик "Овергаз инк" (собственост на "Газпром" и "Овергаз холдинг"). Руснаците обаче заявили, че в това предложение няма икономически смисъл. В крайна сметка в меморандума като страна по бъдещия договор за доставки остава "Овергаз".
В документа е предвидено "Газпром" да увеличи транзита. Успех е, че руската страна се ангажира да плаща 90% от заявения транзит, дори ако не го реализира.
Няма обаче яснота за какви точно количества става дума, нито колко твърд ще е ангажиментът на "Газпром", коментира участник в срещата.
Това е морковът. "Газпром" обаче е вкарал в употреба и тоягата. Заплашил е, че ако правителството не изпълни условията му, ще намали транзита през България. Второ, като е напомнил, че може да си поиска от "Булгаргаз" да му плати 75% от заявените в договора за доставка, но невзети количества. Според някои източници сумата е около 6 млрд. долара и няма гаранции, че при арбитраж "Булгаргаз" ще спечели.
Докато Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган умуват дали да одобрят меморандума, или да се запази сегашният договор, Румен Овчаров ще продължи преговорите с "Газпром" за сключване на дългосрочни договори за доставка и транзит до 2030 г. Той беше упълномощен за това от тримата лидери на управляващата коалиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!