Е С може да играе позитивна роля по делото срещу осъдените медици, а не да упражнява натиск върху Либия.
Това каза адвокатът и експерт по въпросите на джамахирията в престижния британски Кралски институт за международни отношения "Чатъм хаус" (ChathamHouse.org.uk) Саад Джебар в интервю за Си Ен Ен.
На въпрос какво влияние върху либийското правителство могат да имат европейските външни министри за присъдата. "По отношение на натиска не могат да имат никакво.
По отношение на практически въпроси ЕС може да помогне,
тъй като те са част от тръста, който основа фонда за решаване на този въпрос. С други думи има фонд, основан с участието на Либия, ЕС, САЩ и България", каза Джебар.
Затова ЕС може да играе позитивна роля, а не натиск, който ще бъде отхвърлен от Либия, обясни експертът.
Най-добрия начин, чрез който ЕС и САЩ могат да помогнат, е да се захранва и финансира този фонд, за да бъде отворен медицински център и да се помогне на децата, които още страдат, посъветва Саад Джебар.
Правителството на Либия няма да направи нищо, докато правната система не изпълни задачата си, каза още той.
Според него след решението на Върховния съд на Либия ще може да се произнесе и Върховният съвет по правосъдието на страната.
"Либийците няма да допуснат никой да постави под въпрос съдебната им система, но следващата фаза е много, много важна, затова ЕС, САЩ и България трябва да се ограничават от провокативни изявления", коментира Джебар.
В същото време
българският анализатор Владимир Чуков
каза, че резолюцията на Европейския парламент по въпроса за българските медицински сестри и палестинския леткар е най-силният натиск, който досега е бил упражняван върху либийската държава.
Но спроред него в Триполи все още не могат да осъзнаят много важния факт, че от 1 януари 2007 г. България е страна - членка от Европейския съюз.
В интервю за БНТ Чуков каза, че потвърждаването на смъртните присъди до голяма степен се е дължало на неблагоприятно стечение на преструктуриране на вътрешнополитическото пространство в Либия.
Той напомни, че преди няколко дни изтече информация от един сайт, който се поддържа от Бенгази, там, където живеят по-голямата част от роднините на заразените деца.
Съобщено беше, че либийското правителство е започнало преговори с роднините на заразените деца, определят се принципите на обезщетение и респективно либийското правителство оттук насетне да има пълна свобода на действие в СПИН делото.
Според Чуков идеята е роднините да бъдат елиминирани веднъж завинаги. "Нека да го кажем директно - ако роднините бъдат елиминирани от процеса, обвивката ще остане изцяло политическа, т.е. двете правителства ще трябва да седнат и да се договорят, така че най-безболезнено, най-достойно да приключи тази криза", каза анализаторът.
Ако либийското правителство елиминира роднините от процеса, ние ще можем да преговаряме с реформатори, които очевидно са наясно със ситуацията, пред която Либия е изправена в Европа, добави той.
ЕС продължава диалога с Либия
за освобождаването на осъдените на смърт, заяви европейският комисар за външните отношения и европейската политика към новите съседи Бенита Фереро-Валднер, цитирана от ДПА.
Тя добави, че ЕС е започнал политически консултации за оказване на помощ на заразените със СПИН деца и техните семейства.
Според нея Брюксел действа едновременно в две посоки, като се опитва да
реши проблема със сестрите и да облекчи страданията на либийските деца.
Диалогът продължава, не сме стигнали края на пътя, изтъкна Фереро-Валднер. Смятаме това за приоритетен въпрос, подчерта тя.
Според нея едно решение на Върховния съд на Либия, който предстои да се произнесе по случая, е "важна следваща стъпка".
Бенита Фереро-Валднер посочи, че ЕС иска също така либийските власти да вземат под внимание новите научни доказателства във връзка с процеса.
Световното движение "Екофорум за мир" предлага в писмо до генералния секретар на ООН да бъде сформиран международен юридически екип, който да направи свое заключение по СПИН делото, каза пред БНР представителят на движението Веселин Нейков.
Той уточни, че става дума за неутрален състав, в който няма да участват представители на България, Либия и Палестина, тъй като те са заинтересовани страни.
Според Нейков в екипа задължително трябва да участват представители на пет арабски държави.
Точно в 12 ч. сирените и светлините на линейките към спешните медицински центрове в страната бяха пуснати за 20 сек в израз на солидарност към всички, които искат незабавно освобождаване на осъдените българки в Либия.
Инициативата бе на здравните федерации към КНСБ и КТ "Подкрепа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!