А ко продължи да пречи, Българският лекарски съюз ще бъде отстранен от договарянето на лекарствата и медицинските изделия, които се плащат частично или изцяло от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщи директорът на касата д-р Румяна Тодорова.
Това ще стане с административен акт на здравното министерство. Причина за драстичните мерки е неявяването на представителите на БЛС в комисията по преговорите, което блокира процеса по представяне на ценовите оферти на фирмите.
Очакванията на осигурителната институция са фармацевтичните компании да предложат по-евтини лекарства и медицински изделия в новия списък и по този начин да се спестят няколко милиона лева догодина.
Председателят на комисията д-р Сезяр Февзи даде за пример цената на глюкомерите, за които се плащат по 178 лв. бройката от пет години насам. Въпреки че миналата година фирми са предлагали по-добри оферти, е пропуснат шансът глюкомерите да поевтинеят отново заради отказа на представителите на БЛС да участват.
Ако тази година се договорят на по-ниските цени, ще се спестят около 4 млн. лв., уточни Лидия Христова от комисията за договаряне на медицинските изделия и диетичните храни. Ако договарянето се провали, отново ще бъдат лишени от диетично мляко децата с алергия към белтъка на кравето мляко, каза още тя.
Промени в наредбата
Здравният министър Радослав Гайдарски е внесъл за съгласуване в правителството промяна на наредбата за условията и реда за договаряне на лекарствата. Сега документът предвижда заседанията на комисиите да се провеждат само ако участват най-малко 3/4 от членовете.
Текстът, който ще се добави, е, че при липса на кворум заседанията ще се отлагат с един час и ще могат да се провеждат с поне половината от членовете. Това ще позволи договарянето да продължи без участието на БЛС.
Ако промените влязат в сила в близките 10 дни, можем да приключим работа и да осигурим на гражданите повече и по-евтини медикаменти догодина, уточни Тодорова. Не може всеки ден хора от фармацевтичния бизнес да чакат с часове, без да знаят ще бъдат ли разгледани офертите им или не, заяви Тодорова.
В момента здравната каса покрива 883 лекарства, 142 от които са напълно платени. Ако процедурата по договарянето, която сега се блокира от лекарския съюз, бъде довършена, в списъка на касата ще бъдат включени още 246 нови препарати, които тя ще покрива.
През 2007 г. за лекарства, медицински изделия и диетични храни са отделени 282 млн. лв. За следващата година в бюджета са предвидени 13 млн. лв. повече.
Лекарският съюз се оправда с дело в съда
От Българския лекарски съюз обясниха поведението на своите представители с дело, заведено миналата година от фармацевтична фирма срещу документацията за договаряне на медицински изделия.
Ние отправихме официално питане до НЗОК дали това не спира процедурата по договаряне, но до този момент не сме получили отговор, казаха от съсловната организация. Според лекарите има неяснота законосъобразна ли е процедурата.
От НЗОК обясниха, че делото е прекратено от Софийския градски съд и в момента се обжалва във Върховния административен съд, но това не спира работата на комисията.
Пациенти и бизнес срещу БЛС
Председателят на конфедерация "Защита на здравето" Веска Събева вчера изрази недоумението си от парадоксалното отношение на представителите на лекарския съюз към пациентите. Не може няколко човека да блокират преговорите и да поставят като залог здравето на хората, каза тя.
Следващата седмица ръководството на организацията ще обсъди как да се защитят правата на болните. Една от възможните стъпки е да заведем дело срещу БЛС заради пропуснати ползи, каза Събева.
В същото време представителите на бизнеса предупредиха, че проблемите около договарянето могат да доведат до сериозни сътресения на пазара на лекарства догодина.
Снабдяването с медикаменти изисква планиране месеци напред, каза Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Организацията обединява 22 мултинационални компании.
Денев очаква обществен натиск върху лекарския съюз, за да се реши проблемът. Според Андрей Младенов от Сдружението на българските фармацевтични производители за разлика от пациентските организации бизнесът няма право да съди БЛС, защото не е страна в спора.
Миналата година отново имаше сътресения при договарянето на лекарства. Тогава след първия кръг на процедурата бяха дисквалифицирани шест компании - "Глаксо Смит Клайн", "Шеринг Плау", "Сандоз", "Зентива", "Феринг-Лецива" и "Адифарм".
Официалната причина бяха нередности в документите. Лекарствата им бяха заменени от медикаменти на други фирми. Договаряне на медицински изделия и храни не е правено от 5 години отново заради проблеми, създавани от БЛС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!