В исшите държавни служители и политиците ще дават съгласие да бъде разкрита банковата и данъчната тайна при проверка на доходите им.
Това предвиждат приетите на второ четене от парламента промени в закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности.
Те бяха подкрепени от 126 депутати, без нито един "против" и "въздържал се", каза председателят на комисията по икономическа политика и член на комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев от ДПС.
При отказ от такава декларация за имуществото, при неправилното й подаване или забавяне, Сметната палата ще сезира Националната агенция по приходите (НАП), която ще ревизира или проверява цялото имущество по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Около 6000 души подават декларации по този закон. Тук вече освен общински съветници, кметове, магистрати и т.н., влизат и ръководствата на политическите партии, уточни председателят на парламентарната икономическа комисия.
С промените са разширява кръгът от хората, задължени да декларират имуществото си - директорите на районните здравноосигурителни каси, органите на управление на Националния осигурителен институт и членовете на държавни комисии.
Предвижда се Сметната палата да извършва проверка по документи за достоверността на данните в декларациите на лицата, заемащи висши държавни длъжности.
Според нас това е възможно най-голямата законодателна стъпка за осветяване на доходите и имущество на тези лица, каза Цонев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!