Д ПС започва консултации с другите парламентарни партии, за да отпадне текстът, с който българските граждани, живеещи извън ЕС, нямат право да гласуват за Европарламент, съобщава "24 часа", като цитира зам.-председателя на движението Емел Етем.
В коментарен материал вестникът пише, че решението е антибългарско, защото наказва както 300 хил. български турци в Турция, така и 1 млн. българи по света, а гласовете от Турция реално варират от 0,6% до 0,9% от всички български избиратели.
Изданието публикува мнения на различни социолози, като извежда в заглавие "Ако НДСВ не отстъпи, тройният брак се клати". От предсрочни избори невредими излизат БСП и ДПС, прогнозата е благоприятна и за ГЕРБ, смятат повечето от социолозите.
Гласовете от Турция стигат само за половин евродепутат, коментира в "Новинар" Михаил Константинов, бивш зам.-председател на ЦИК. Според него нормата за отседналост ще спре изборния туризъм при местния вот.
Коалицията блъфира със семейни войни, интересите на съюзниците са много повече от поводите за раздяла, е коментарът в "Стандарт".
Вестникът публикува интервю с председателя на парламентарната бюджетна комисия и депутат от БСП Петър Димитров, който заявява: "Чашата още не е преляла за избори".
Според него БСП е била оставена сама да преговаря с протестиращите, а НДСВ си приписва всички позитиви в управлението.
"Дневник" допълва, че междувременно изселниците от Турция са призовали президента Георги Първанов да наложи вето на закона и не са изключиха възможността да потърсят правата си в пред Европейския съд в Страсбург.
За българските представители в Европейския парламент трябва да се гласува само в България, цитира "Труд" личното мнение на вицепремиера и външен министър Ивайло Калфин.
Аргументът му е, че сънародниците ни, които живеят в ЕС, са имали възможност да гласуват за Европарламент през 2005 г. и не е редно да гласуват пак за него.
В коментарен материал "Труд" отбелязва, че наближаващите местни избори са хвърлили сянка върху отношенията в тристранната коалиция, но това едва ли ще доведе до парламентарна криза.
Готови сме за стачка, декларира в интервю за "Труд" д-р Андрей Кехайов, председател на Българския лекарски съюз.
Всичко зависи от това как ще протече оттук нататък диалогът ни в здравната комисия, не стигнем ли до общо решение, следващите ни действия могат да бъдат ефективна стачка, казва той.
"Сега" допълва темата за протестите с интервю с лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. В ТЕЦ-Марица изток и в столичния градски транспорт има сериозни проблеми и, ако правителството не ги отстрани, сегашните протести ще ни се видят като дребна репетиция, казва той.
"Стандарт" публикува данни на социологическата агенция "Афис", според които обществената подкрепа за каузата на протестиращите пенсионери е 94%, таксиджиите са с най-малко обществена подкрепа, а бунтът за акциза на ракията е подкрепян в по-голяма степен, отколкото протестите на лекарите.
В материал със заглавие "Кой ще закара Сидеров в следствието", "Труд" пише, че отказът на лидера на "Атака" Волен Сидеров да се яви в следствието, за да си чуе обвинението, дава мотив на главния прокурор Борис Велчев да поиска от парламента сваляне на имунитета на депутата и по отношение на задържането, а не само за разследване.
"Когато полицаят извади оръжие - законът да го пази, а българинът да го уважава" - тази препоръка изразява пред "24 часа" главният секретар на МВР Илия Илиев.
В другите европейски държави, както и в САЩ, има уважение от населението към полицая, а у нас това изобщо не се усеща, коментира Илиев.
Текст, който урежда връщане на откраднати вещи на непълнолетни крадци, е предвиден в новия Закон за амнистията, който министрите вече одобриха, а депутатите предстои да гласуват, пише в челния си материал "Монитор".
Според него този закон ще "уреди с екстри непълнолетни апаши, срещу които има висящи разследвания".
Върховният съд на Либия ще разглежда жалбите срещу смъртните присъди на медицинските ни сестри и палестинския лекар на 1 май, съобщава "Сега", като цитира либийския защитник на българките Осман Бизанти.
Според "Монитор", който цитира свои източници, без да ги назове, делото щяло да бъде отложено и насрочено за дата, близка до 24 май.
България отново не успя да излезе от т.нар. "Списък 301" на страните, които не защитават интелектуалната собственост на САЩ, съобщава в челния си материал "Сега".
Това става ясно от годишния доклад на Международния алианс за интелектуална собственост. В него се препоръчва страната ни да остане в групата за наблюдение.
Всички вестници припомнят, че днес се отбелязва 134-годишнината от обесването на Васил Левски и информират, че той е първи в кампанията на БНТ "Великите българи", като е събрал 60 хил. гласа.
Универсалната стойност на Левски не може да бъде видяна само в български или балкански рамки, той е преодолял униформената рутина на тогавашната европейска действителност, коментира в интервю за "Труд" историкът проф. Андрей Пантев.
"Апостоле, прости ни", пише "Земя". Нека в деня на неговото безсмъртие всеки си направи сериозна равносметка и види колко се е отдалечил от националния си кумир, посочва авторът.
Близо една трета от учениците от горния курс запълват свободните си от занятия часове с пушене на трева, показва национално представително изследване за младите хора на възраст между 15 и 19 години в страната, съобщава "Труд".
Изданието съобщава също, че натовареността на малките ученици непрекъснато се увеличава и достига до 6-7 часа дневно, докато в същото време учениците намаляват.
Духовните водачи на различни религии са се събрали вчера, за да поздравят новия пловдивски митрополит Николай с встъпването му в длъжност, съобщават вестниците.
"Сега" публикува в приложението "Наблюдател" материал със заглавие "Митрополит на нищото". Най-новият и най-младият митрополит на БПЦ само още веднъж ни доказва колко далеч от истинския живот и от днешните проблеми на християните са поповете, пише авторът.
Вестниците информират за Виенския бал, който беше организиран преди вечер в София. Председателят на парламента Георги Пирински бе патрон на събитието заедно с австрийския посланик у нас Карл Дийм.
В годините 1985-1989, когато средната заплата в България беше 200 лв., Тодор Живков е получил извън трудовото си възнаграждение 1 230 781 лв. и е раздал за подаръци над определения му лимит 434 279 лв., пише от първа страница "Труд".
Вестникът публикува голямо интервю с ревизора на Държавен финансов контрол Кирил Лалов, който разкрива част от данните от ревизии на тоталитарната власт, засекретени през 1991 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!