А ко Русия наложи вето върху плана на специалния пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари или отложи преговорите за плана, ще предизвика нова вълна от насилие, а е възможно дори и война, пише бившият американски пратеник за Балканите Ричард Холбрук във "Вашингтон пост".
В такъв случай косовските албанци ще обявят независимост, посочва Холбрук. Той допълва, че САЩ и повечето от мюсюлманските страни най-вероятно ще признаят независимо Косово, но по-голямата част от държавите в ЕС вероятно няма.
Това би довело до голяма криза в Европа и кръвопролитието може да се завърне на Балканите, а НАТО може отново да се окаже въвлечено във военен конфликт на Стария континент, пише Холбрук.
Ако насилствено бъдат променени границите на международно признатата суверенна държава Сърбия, това би означавало масово и най-тежко нарушаване на човешките права на сръбския народ, гарантирани с хартата на ООН, заяви министърът на външните работи на Сърбия Вук Драшкович.
Драшкович подчерта, че Съветът за сигурност на ООН не трябва да бъде покровител на подобно нарушаване на основни принципи е международните отношения, съобщи сръбското министерство на външните работи на Сърбия.
В разговори с колегите си от Германия, Люксембург, Словения и Унгария Драшкович окачестви завършването на преговорите за бъдещия статут на Косово във Виена като фиаско и бягане от компромис, за което вината не е на сръбската страна.
Драшкович каза още, че специалният представител на ООН за Косово Марти Ахтисаари е предложил едностранно решение, което е изключително в интерес на косовските албанци.
Сърбия никога няма да направи отстъпки, когато става въпрос за нейния суверенитет и териториална цялост, заяви президентът на Сърбия Борис Тадич в интервю за руския вестник "Новие известия". Той изрази мнение, че преговорният процес за статута на Косово все още не е приключил.
Убеден съм, че съществува възможност за постигане на компромис, каза Тадич и предупреди, че евентуална независимост на Косово ще стане прецедент, който ще дестабилизира не само Балканите, но и много други региони по света с подобни проблеми.
За плана на специалния пратеник на ООН Марти Ахтисаари сръбският президент каза, че той не удовлетворява Белград преди всичко защото открива пътя към независимост на Косово.
Ние нямаме желание да управляваме техния политически и икономически живот, но не можем да допуснем подялба на нашата страна заради желанието на албанците да създадат своя държава, подчерта Тадич.
Според него, ако Прищина едностранно обяви независимост, Сърбия ще продължи борбата за териториалната си цялост с всички политически - преди всичко дипломатически и правни, средства.
Сърбия няма военни планове, защото "такъв подход към решаване на проблема само ще отдалечи Косово от Сърбия, а ние не възнамеряваме да се отказваме от своя земя", изтъкна още той.
Необходимо е колкото се може по-скоро да приключи процесът на утвърждаване на окончателния статут на Косово и да се намери трайно решение, се казва в доклад на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун до Съвета за сигурност на ООН, цитиран от агенция Бета.
След осем години временна администрация на ООН, на Косово и неговия народ е необходимо ясно бъдеще, се казва още в документа.
Бан Ки-мун посочва, че е ключово да бъде намерено устойчиво решение за бъдещето на Косово, "което да бъде стабилно и в което всички общности ще живеят заедно в мир".
Той предупреди, че употребата на насилие с цел реализиране на политически цели няма да бъде толерирано.
В понеделник ръководителят на мисията на ООН в Косово Йоахим Рюкер ще представи редовния си доклад за работата на ЮНМИК. Очаква се Съветът за сигурност на ООН да вземе окончателното решение за статута на Косово през април или май.