"Нека останем приятели" - дали тези думи са искрен опит да се спаси част от връзката или се използват, за да "омекотят удара" без намерение да бъдат спазвани впоследствие?
Ако сте преживели раздяла, при която вие или вашият партньор сте изрекли подобна фраза, вероятно знаете отговора. Но въпреки това, продължава да стои един въпрос:
Трябва ли да бъдете приятели след раздялата?
Няма нищо лесно в разделите, но неизбежно всички минават през тях. Трудно се намира онзи, с когото искаме да остареем.
Особено болезнено е, когато са инвестирани много време и усилия в една връзка. В този смисъл е естествено за двама, прекарали част от живота си заедно, да не искат грубо да прекратят всякакви отношения помежду си, въпреки че, технически погледнато, романтиката отдавна я няма. Тогава идва познатото: "Нека останем приятели..."
Приятелството с бившия партньор може да зависи от естеството на романтичната връзка, която сте имали:
как започна връзката ви - върху стабилни приятелски отношения или под порива на страстта? Колко време продължи? Раздялата по взаимно съгласие ли е или по желание само на единия партньор? Имало ли е предателство, което е довело до раздялата? Имате ли деца? На основата на отговорите на тези въпроси, смятате ли, че трябва и че можете да бъдете приятели с бившия си партньор?
За помогне в разумната преценка, TiaBG.com предлага още четири въпроса, които трябва да си зададете:
1. Какво ще бъде естеството на приятелството ви?
Смятате ли да останете близки приятели или "нека бъдем приятели" означава, че и двамата ще се зарадвате, когато случайно се срещнете някъде из града?
Има различни видове приятелство: приятели, с които излизате; приятели, с които се виждате само по поводи; приятели, на които споделяте всичко. В коя категория попада вашият "нов" приятел?
Възможно е той да не попадне в никоя от тях заради сложното естество на досегашните отношенията.
Може и да сте в състояние да ходите на кино или на боулинг веднъж месечно, но може би никога няма да си кажете онова, което близки приятели споделят помежду си. Особено за чувства, които изпитвате към друг...
2. Може ли да преодолеете старата страст?
Може ли да бъдете приятели след раздялата, ако още съществува страст? Романтичните връзки обикновено са се градили на много страст и дори след като са се провалили, това не означава, че привличането или страстта са изчезнали.
Явно е вярно, че сексът променя всичко. След като веднъж сте имали интимна връзка с някого, вече ви свързва уникална нишка и чувствата се променят. Може да се окаже трудно да се отърсите от чувствата, дори когато връзката се трансформира от романтична в платоническа.
Рискувате също така да се върнете към старите навици по отношение на секса, независимо, че се кълнете, че това няма да се случи и че не е "здравословно". Страстта е неконтролиреум фактор понякога, така че помислете, когато решавате в полза на приятелството с бившия.
3. А бъдещите романтични връзки?
Веднага след раздялата може и да не мислите за бъдещ нов партньор, защото не сте превъзмогнали стария, но ако останете приятели с бившия, това може да саботира една нова връзка по много различни начини.
На новия партньор може да не му допада идеята за близките ви отношения с бившия. Твърде близките отношения с "предишния" може да формират предпоставки за ревност и недоверие в една нова връзка.
4. Можете ли всъщност да продължите живота си независимо?
Ако вие сте изоставената страна, задължително си задайте този въпрос. Хващайки се за приятелството, то наистина може да попречи да продължите напред заради спомените...
Ако раздялата не е била взаимно решение, приятелството може да даде фалшиви надежди за партньора, който е все още влюбен. Как ще се чувствате, ако бившият ви партньор създаде нова връзка?
Освен това колебанието да се "гмурнете" в морето на любовта ще бъде много по-голямо.
Или пък ще се съберете отново след раздялата, въпреки че за нея е имало сериозна причина, и така ще продължите да се въртите в омагьосан кръг.
Най-трудната част при раздялата с любим човек е осъзнаването, че няма да бъдете повече част от ежедневието му, както това е било преди. Може да се опитвате да съхраните нещо под формата на приятелство, но това по-скоро е неправилният избор.
И все пак трябва ли да бъдете приятели с бившия?
Само вие може да решите това, но помнете, че трябва да прецените добре, да подходите внимателно и най-важното да бъдете честни спрямо другия и най-вече спрямо себе си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!