0

У мни и подготвени хора с чисто минало, които знаят чужди езици и познават структурата и функциите на европейските институции - това е характеристиката на успешните кандидати за евродепутати, сочат резултатите от проучване на общественото мнение, проведено от НЦИОМ.

Най-важното изискване за 96% от избирателите е кандидатите да не са корумпирани. Аналогично е и второто изискване към бъдещите евродепутати, посочено от 92% от анкетираните - да не са замесени в скандали и връзки с престъпни групировки.

Също толкова важно е кандидатите да имат и конкретни лични качества. Интелигентност и наличие на добри идеи за бъдещето на България у кандидатите са важни за 92% от интервюираните.

За 89% от хората основни изисквания са кандидатите да знаят чужди езици, както и да се ползват с добро име в страната. На този фон сравнително по-малка тежест имат изискванията за възрастта (да са млади) или пък кандидатът да е бил евронаблюдател или евродепутат досега.

Изискването кандидатите за наши представители в Европаралмента да не са свързани с бившата Държавна сигурност е много важно според две трети от българите, като на това особено много държат привържениците на ГЕРБ и на НДСВ.

Списъкът от изисквания включва също професионализъм (80%), представителен външен вид (62%), и управленски опит (71%).

На предстоящия евровот хората са склонни да потърсят нови лица и да ги приемат, ако отговарят на изискванията им за морал и компетентност.

От друга страна обаче, изискването кандидатът да има облика на народен трибун - да говори добре и да е близко до обикновените хора, подсказва, че популизмът ще бъде печеливша карта и в тази предизборна кампания, сочат изводите от проучването.

Професията на учен или юрист се възприема като предимство от 63% и 61% от българите. 46% от запитаните смятат, че журналист също би бил подходящ кандидат за евродепутат.

Като недостатък най-често се смята номинираните да са били висши полицаи, лидери или членове на ръководствата на политически партии.

Един от най-важните въпроси, предшестващи вота, е свързан с обществените представи за приоритетите, които трябва да отстояват в Европейския парламент.

Отстояването на националните интереси - включително националната сигурност и националната идентичност, е първостепенна задача на евродепутатите, смятат анкетираните.

В обществените представи доминира и очакването евродепутатите ни да поемат ангажимента да работят за икономическия просперитет на страната.

Конкретната тема, по която обществото очаква диалог с Европа от бъдещите ни представители в ЕП, е ядрената енергетика и възможностите за експлоатация на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".

В обществените представи няма конкретен образ на идеалния български евродепутат. 55% от анкетираните не се наемат да посочат конкретни политици или общественици, подходящи за евродепутати. 16% твърдят, че такива изобщо няма.

Тези, които все пак дават отговор на този въпрос, най-често са посочвали Бойко Борисов, Петър Стоянов, Меглена Кунева, Волен Сидеров, Антония Първанова, Надежда Михайлова, Татяна Дончева и др.

Общо назованите личности са 101. Сред тях има политици, журналисти, кметове, ръководители на държавни агенции, представители на шоубизнеса, спортисти, културни дейци, политолози и синдикалисти.

Ако изборите се провеждаха днес 22% от българите биха подкрепили листата на БСП, 16% биха дали гласа си за листата на ГЕРБ, а по 8% - за ДПС и за "Атака", сочат резултатите на НЦИОМ.

СДС събира 5%, НДСВ и ДСБ получават съответно по 3 и 2%. При очакваната не особено висока активност, данните говорят, че е много вероятно и НДСВ, и ДСБ да получат шанс да излъчат свои евродепутати.

Предстоящите избори за евродепутати са важни за страната, смятат 79% от участниците в проучването. Това мнение споделят предимно хората на възраст между 40 и 50 г., високообразованите, живеещите в големите градове.

Според 6% от всички интервюирани предстоящите избори изобщо не са важни за България. Това разбиране е разпространено най-вече сред по-бедните, живеещите в селата и политически апатичните българи.

Като цяло НЦИОМ отчита, че според хората изборите за евродепутати са по-маловажни в сравнение с останалите избори - местни, президентски и парламентарни.

Причините за тези нагласи са най-малко две - липсата на опит в подобен вот и неинформираността за конкретните права, задължения и отговорности на евродепутатите.

62% от българите са на мнение, че на предстоящите избори за Европарламент трябва да гласуват само онези български граждани, които през последните три месеца са живели за постоянно у нас или в страна членка на ЕС.

25% от анкетираните мислят, че всички български граждани трябва да имат право да гласуват за евродепутати. Такава е позицията най-вече на симпатизантите на ДПС - 82% от тях не одобряват приетото в закона изискване.

Предвиденият преференциален елемент в гласуването също се радва на обществено одобрение. Само 8% от българите категорично отказват да се възползват от възможността да гласуват с преференциална листа.

Безусловни поддръжници на идеята са 28% от избирателите. Други 17% правят уговорката, че биха се възползвали от това свое право, но след като видят подредбата на кандидатските листи.

Преференциалната бюлетина е одобрявана най-вече от висшистите, хората от големите градове, симпатизантите на ГЕРБ и ДСБ.

45% от интервюираните одобряват идеята избраният за евродепутат да няма правото да се отказва в полза на следващия от съответната листа. Привържениците на НДСВ, на ДСБ, на ГЕРБ, на СДС и на "Атака" приемат тази възможност с особени симпатии.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 38 минути

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 1 час

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 3 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 4 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 5 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 6 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 6 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 7 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 7 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 7 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 7 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 8 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 8 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 8 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 9 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"