А ко изборите бяха днес за ГЕРБ биха гласували 27,3% от българите, за БСП -18,1%, за ДПС - 8,9%, за "Атака" - 8,2%, Това сочат данните от национално представително проучване на Националния център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ).
Според проучването СДС събира 2,7% подкрепа, ДСБ - 2,5%, НДСВ - 1.7%, ВМРО - 1%.
Коалиция "Движение "Напред" (ЛИДЕР-ВМРО-ЗНС) би получила гласовете на 4.7% от избирателите.
69% от анкетираните смятат, че влиянието на ГЕРБ ще продължи да расте до изборите. На второ място като перспективна формация се нарежда Атака, за която 38% предвиждат по-добри позиции. 26% очакват БСП да подобрява позициите си до изборите.
Очакванията за подобряване на позициите на НДСВ, СДС и ДСБ са съизмерими като дялове - по 9-10%.
Листата на най-одобряваните български политици отново се води от Бойко Борисов - 59% одобрение.
От местния вот насам се наблюдава незначителен спад в одобрението към лидера на ГЕРБ, а от началото на лятото регистрираме ежемесечен минимален ръст на неодобрението към Бойко Борисов, което би могло да се обясни в контекста на растящата политизация, отбелязват социолозите от НЦИОМ.
През октомври десетте най-одобрявани български политици са: Бойко Борисов (59%), Стефан Данаилов (58%), Георги Първанов (52%), Меглена Кунева (43%), Даниел Вълчев (39%), Ивайло Калфин (33%), Гергана Грънчарова (32%), Сергей Станишев (29%), Георги Пирински (27%) и Меглена Плугчиева (26%).
От НЦИОМ отбелязват и запазване на традиционно високата подкрепа на избирателите на ДПС за лидера на движението Ахмед Доган - 92%. Не се забелязва намаляване на рейтинга на Доган, който е 12.7%.
През последния месец социолозите регистрират мобилизация на избирателите на трите партии от управляващата коалиция - с 8% повече декларират готовност да гласуват за тройната коалиция. 24.3% от българите биха подкрепили такъв формат на управление, ако изборите бяха днес, 49.9% не биха гласували за нея.
За евентуална коалиция ГЕРБ - СДС биха дали вота си 28.5% от избирателите, същата подкрепа среща и хипотетичен съюз между ГЕРБ и "Атака".
25.8% биха пуснали бюлетина за коалиция на ГЕРБ и БСП като в сравнение с данните от септември има нарастване със седем пункта на дела на българите, които биха подкрепили такава коалиция.
Три четвърти от електората на БСП приема подобен съюз и би го подкрепил с вот, на подобна позиция е една четвърт от електората на ГЕРБ. За избирателите на ГЕРБ най-приемливият коалиционен партньор е СДС. Симпатизантите на ГЕРБ, според данните, са по-склонни да се коалират с "Атака", отколкото с БСП.
СДС и ДСБ като коалиция събират повече, отколкото ако се събере декларираният вот за всяка една от тях поотделно.
Българите открояват 44 проблема, които според тях са основни
за нашето общество днес, показват още данните от проучването. Проблемите на оцеляването изместват проблемите на развитието, обобщават социолозите.
На първо място анкетираните са посочили икономическите проблеми - близо 80% от отговорите на открит въпрос - без посочен отговор, се отнасят до това.
За хората основните притеснения са свързани с нисък жизнен стандарт, бедност - 38.5%, безработица - 15.2%, ниски пенсии - 8.4%, инфлация и високи цени - 7.8%, състоянието на икономиката като цяло - 6.5%.
Вниманието на българите привличат, на второ място, проблеми, свързани с функционирането на държавата - 61% от отговорите.
26.6% посочват корупция, 13.8% - несправяне с престъпността, 10.6% - лошо управление.
Неспазването на законите е проблем според 7.6% от анкетираните, а самата организирана престъпност - за 1.5%.
Сред проблемните сфери анкетираните отбелязват здравеопазването - 9.2%, образованието - 4.6%, социалните дейности - 4.1%, и земеделието - 1.5%.
Ниският морал и липсата на съвест виждат като обществен проблем 3.8%, апатията - 2.1%, недоверието в институциите - 1.8%, а омразата между хората - 1.2%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!