А ко искате да се радвате на живота по-дълго, не си губете времето с учене. Останете си прилично тъп и тънещ в блажено невежество, съветват швейцарски учени, цитирани от Physorg.com. Това е валидно особено ако сте муха, а още повече - ако сте плодова мушица в Швейцария...
Изследователите Тадеуш Кавецки и Джоп Бъргър от университета в Лозана открили "обратнопропорционална зависимост между подобряването на умствените способности на мухата и продължителността на живота й".
Първата крачка от изследователския им проект била да събират мухи-дрозофили от района на Базел, Северозападна Швейцария. После разделили насекомите на две групи.
Едната била оставена да се наслаждава на естественото си състояние, а другата била подложена на интензивни тренировки за повишаване на интелигентността по методите на Павлов, което предполага те да са в състояние да правят асоциативни връзки между дадена миризма или вкус с определена храна или преживяване.
След като 30 до 40 поколения швейцарски дрозофили преминали през интензивния курс на обучение, учените създали екземпляри, способни да учат бързо и качествено, както и да помнят дълго наученото.
Оказало се обаче, че мухите, оставени да си тънат в невежество, живеят значително по-дълго, отколкото обучените за "гении". Тъпанарите си жужали и се радвали на живота цели 80-85 дни, вместо нормалните за вида им 50-60 дни.
Оказва се, че колкото по-интелигентни стават мушиците, толкова по-малко живеят, категорични са изследователите. Те предполагат, че повишаването на невронната активност води до отслабване на животоподдържащите системи на насекомите.
Това обяснява защо дрозофилите, както повечето животни, не могат да се похвалят с особено развити умствени способности, разсъждават швейцарските учени. Резултатите от тяхното изследване можете да намерите в по-разгърнат вид на страниците на сп. "Еволюция".