А ко Чехия и Полша приемат американски бази за противоракетна отбрана (ПРО), то Ракетните войски със стратегическо предназначение на Русия ще имат за цели и тези обекти.
Това заяви техният командващ Николай Соловцов, цитиран от Интерфакс. Той заплаши, че руските войски могат да поразят американската система.
При това Соловцов съобщи, че страните постоянно провеждат консултации, които "трябва да дадат определени условия", така че елементи от американската ПРО все пак да не се появят в страни от Източна Европа.
"Не бих желал да се случи това в Полша. Ако ще става дума за трети позиционен район от десет пускови установки, това е едно, но ако мерките ще се предприемат за разгръщане и увеличаване броя на такива райони и в Полша, и в други държави, последиците при воденето на бойни действия ще бъдат много тежки и за двете страни", каза Соловцов.
Той подчерта, че на бойно дежурство в Русия са ракети, които могат да поразят всички цели в която и да е точка на земята.
Освен това командващият заплаши, че в случай на необходимост в отговор на решението на европейците да приемат ПРО, Русия ще бъде готова в най-кратки срокове да предприеме асиметрични мерки.
Това можело да включва дори създаване на нови образци въоръжение, които могат да преодоляват всякакви средства за ПРО.
Премиерите на Полша и Чехия потвърдиха готовността на двете страни да разположат на своя територия елементи на системата за противоракетна отбрана на САЩ.
Ние заедно сме дълбоко убедени, че трябва да бъде прието принципно решение по въпроса за сигурността на Европа, заяви на съвместна пресконференция във Варшава премиерът на Полша Ярослав Качински след проведените преговори с чешкия си колега Мирек Тополанек.
През следващите две седмици правителството на Полша ще даде отговор на молбата на САЩ за разполагане на елементи от американската система за ПРО на територията й, заяви вчера полският министър на отбраната Александър Шчигло.
Европа също обмисля разполагане на противоракетни системи, след като това ще стане в Полша и Чехия, заяви днес германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер в Баку.
"Мисля, че много страни проявяват интерес към тези системи. Времето ще покаже колко са ефикасни те", посочи той след среща с азербайджанския си колега Елмар Мамадяров.
Според него опитът на страни, които разполагат системи за ПРО, трябва да бъде добре проучен и да се гарантира стриктен контрол.
Износът на руска продукция с военно предназначение през 2006 г. е достигнал рекордни показатели за целия период на съществуване на руската система за военно-техническо сътрудничество, като е възлязъл на 6,5 млрд. долара.
Това съобщи ръководителят на руската делегация, директорът на Федералната служба за военно-техническо сътрудничество Михаил Дмитриев, на VІІІ Международно изложение на оръжие и военна техника АЙДЕКС-2007 в ОАЕ.
В структурата на руския военен износ остава висок делът на техниката за ВВС. "Според прогнозите на експерти от Федералната служба за военно-техническо сътрудничество на Русия в близка перспектива износът на руско въоръжение може да надхвърли 7 млрд. долара", посочи Дмитриев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!