П арното е изправено пред опасността да не работи нормално през новия отоплителен сезон, предупреди държавната "Булгаргаз". Натрупаните от топлофикациите задължения за над 130 млн. лв. към компанията вече я поставят в ситуация на невъзможност да плаща доставките на синьо гориво от "Газпром", обявиха от ръководството й.
"Изправени сме пред финансови затруднения да изпълним ангажиментите си към доставчиците на природен газ. Реална е опасността за осигуряване на необходимите количества през новия отоплителен сезон", се посочва в съобщение на дружеството в края на миналата седмица.
Дългосрочният договор за доставка на руски природен газ предвижда "Булгаргаз" предварително да плаща в началото на всеки месец прогнозната консумация. Ако не го направи, "Газпром" може да спре договорената доставка.
Огласяването на проблема съвпадна и със започващия от днес в София нов кръг от преговорите с руския монополист по исканата от него промяна на дългосрочния договор за транзит до 2010 г., която автоматично би довела до значително увеличение на цените на горивото. В същото време "Булгаргаз" поиска от енергийния регулатор да одобри поредно поскъпване на газа с над 6% от следващия месец заради повишените цени на "Газпром".
Големите потребители от химическата, металургичната и керамичната индустрия призоваха комисията на Шушулов да отложи увеличението на тарифите, което ще навреди на конкурентността на производството им. Основните им опасения са свързани с прогнозата, че ако България отстъпи на настояването на "Газпром" за промяна в договора, до края на годината горивото ще поскъпне с 15-25%.
Исканото от "Булгаргаз" ново увеличение от октомври ще се отрази и на топлофикациите, които не могат да си позволят задържане на цените заради натрупаните вече дългове, а оттам и на сметките на абонатите им. От своя страна миналата седмица от енергийния регулатор предупредиха, че ако абонати на парното масово се откажат от услугата и преминат на отопление с ток, енергийната система може да не издържи на натоварването.
Данни на държавната газова компания показват, че към август седемте топлофикации в София, Пловдив, Плевен, Варна, Бургас, Шумен и Враца са увеличили задълженията си към нея до 131 млн. лв. Най-голям - 97.4 млн. лв., е дългът на "Топлофикация София", която е и сред най-големите потребители на природен газ у нас - 28% от общата годишна консумация. Ръководството й обаче твърди, че няма да променя цените, ако газът отново поскъпне от 1 октомври.
Според "Булгаргаз" абонатите на столичната топлофикация са спрели да си плащат сметките след разкритията за злоупотреби на бившия шеф на дружеството Валентин Димитров. До август софийското дружество е погасявало редовно дълговете си, се казва в съобщението на газовата компания.
От "Топлофикация София" уточниха, че общата сума на несъбраните сметки от абонатите е 160 млн. лв., като 100 млн. са текущи задължения, а останалите 60 млн. са просрочени, за които има и съдебни решения за принудително събиране. Паралелно обаче федерацията на потребителите събира от абонатите индивидуални искове срещу дружеството за обезщетение заради доказаното надписване на сметките. Ако тези дела спечелят в съда, столичната топлофикация ще се окаже в още по-тежка ситуация.
Задълженията ни към "Булгаргаз" са намалели с около 40 млн. лв. и имаме погасителен план. Проблемът е, че 95% от приходите на дружеството отиват за газ, а абонатите отказват да плащат, обясни изпълнителният директор на "Топлофикация София" Георги Рогачев. Той призова абонатите да отидат в касите и да платят, като компанията ще им даде възможност за разсрочено плащане. Днес бордът на директорите ще обсъжда мерки за повишаване на събираемостта.
Зам.-енергийният министър Валентин Иванов категорично отрече възможността държавата да отпусне субсидии на дружествата, част от които са и в процедура на приватизация. И според него единственото решение на проблема е да бъдат убедени абонатите да започнат да погасяват задълженията си.
Председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов заяви, че "Топлофикация София" е жизнено необходима на София и България. Това са 3000 мегавата енергия, които няма откъде да ги намерим, ако фалираме дружеството, обясни той след заседанието на комисията миналата седмица. Престанете да апелирате към абонатите да не плащат заради четирима-петима бандити, обърна се той към федерацията на потребителите.
"Булгаргаз" да не увеличава цените на природния газ, поиска Браншовата камара на черната и цветната металургия в писмо до регулаторната комисия. Повишението на цената е необосновано, защото съществува тенденция към намаление на цените на световните пазари, обясняват от камарата. Ще бъдем принудени да намалим производството и да съкратим работни места, но не са изключени и фалити на по-малки компании, каза представителят на "Виохалко" за България Антон Петров. Засега от регулаторната комисия не дават индикации дали ще отчетат исканията на компаниите при вземане на решението.
"Топлофикация София" е готова да се откаже от услугите на четири компании за топлинно счетоводство и ще поиска министерството на икономиката да откаже вписването им в новия регистър заради нарушения. Те не отговаряли на жалбите на абонатите, не отчитали измерителните уреди и закъснявали с изравнителните сметки. Около 20% от всички изравнителни сметки са се оказали прекалено високи, казаха още от дружеството. Счетоводителите начислили максимална мощност на радиатори, защото абонатите не били вкъщи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!