В една седмица, изпълнена с интригруващи изложби и художествени събития, няма как да не си поговорим за изкуство - изобразително изкуство, пише Десислава Монева от Галерия "Триадис".
Седмицата на Салона на изкуствата, откриването на музея-ателие на Светлин Русев, юбилейната изложба на Димитър Киров, артистичния референдум на галерия "Сибанк"...
Все събития наситени с информация и очертавящи не само естетическия облик на времето в което живее нашето общество.
Разхождайки се по световните музеи и галерии със свито сърце и смесени чувства не рядко съм си мислила какво не ни достига да привличаме интереса на многобройната публика в нашите музеи и галерии така както го прявят другите страни, и то не само богатите.
Защо нашите художници не докосват сърцата на хората?
Разбира се мнозина ще изтъкнат причини-социални, икономически, та дори и политически.
Кой е виновен българското изкуство да бъде една отделна реалност, трудно разбираема за мнозина и скучна за повечето?
Безсмислено е да се търси вина, поне не и след като най-после в хаоса започна да се ражда малко по малко реда.
Не може да не ме изпълва с радост факта, че една експозиция успя да събере и покаже най-значимите български картини и скулптури на 20 век - тази на академик Светлин Русев, който откри на 23 май своя музей-ателие.
Празник на духа
Художествената стойност на творбите изложени там е безспорна.
Всеки би открил късче информация за себе си ако посети експозицията още повече, защото тя дава информация за нивото на изобрзителното изкуство в момента в България.
Та нали това е главната мисия на изобразителното изкуство - да носи информация от хората за хората.
Този музей идва навреме за да запълни празнините в художественото пространство на София и покаже нивото към което трябва да се стремят останалите.
Експозицията включва 100 експоната, част от които са пристигнали специално от Плевенския музей, на който Светлин Русев дари картини от своята колекция през 1984 година.
В пространството на музея е отделено място за читалня и библиотека, чиято литература би задоволила потребностите от знания както на специализираната аудитория, така и на всеки любопитен готов да се потопи в дълбините на изкуството.
Отворен е за посетители от 23 май на ул. "Врабча" №18.
Магнетична страст
Изпълва ме със самочувствие и юбилейната изложба на Димитър Киров, чието творчество е емблематично за 70-те и 80-те години на 20 в. у нас, а картините му могат да бъдат наредени до значимите световни имена от този период.
Изложбата е в галерия "СБХ Райко Алексиев" до края на седмитцата.
Това, което обаче ме натъжава е липсата на куратор на експозицията, който да изведе любопитната информация за всяка картина по отделно, чиято сугестия ще придобие не само визуално-естетическо изражение.
Въпреки това изложбата заслужава вниманието не само на познавача, а и на обикновения зрител който ще бъде впечатлен от магнетичната страст от платната на Димитър Киров.
През годините неговата изящна живопис му донесе престижни награди, включително кавалер на почетния легион на Франция.
Негови картини притежават всички национални музеи, както и частни колекции в Европа, Япония и Америка.Художника е един от символите на артистичната бохема на Пловдив, която през 60-те години в своите ателиета разчупваше каноните на официоза.
Художникът връща времето с тази ретроспекция - в неповторимия си стил между поетичната абстракция и реалността и в знаковите за него теми.
Събрани са картини от началото на 1953 до 2003 г.
Артистичен референдум
Членството на България в Европейския съюз преминава от сферата на документите в сферата на реалностите и преживяванията чрез творбите на художниците - артисти в галерия "Сибанк".
"2007: Ставаме-пре-ставаме да сме?" е идея достойна за да бъде приветствана от 100-те художници, поканени да участват с по една работа и да бъде посетена от многобройни зрители.
Тук се радваме едновременно на високо ниво на авторския замисъл, значими имена на изобразителното изкуство от наши дни и възможност за учатието на зрителя, чието въображение е предизвикано.
Тук той излиза вече от пасивната роля на наблюдател и се оказва този, който търси, интерпретира и намира във картините, фотографиите и инсталациите.
Горещо препоръчвам тази концептуална изложба на съвременното изкуство, която го осмисля и прави вълнуващо за всички нас.
Десислава Монева, Галерия "Триадис"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!