"Академия "Черноризец Храбър", организация, учредена от Съюза на издателите в България, която връчва годишни награди за журналистика, съобщи, че отнема на Калин Руменов, автор на в. "Новинар", тазгодишния "Почетен знак за млад журналист".
В Декларацията на управителния съвет на съюза си издателите дори не споменават името на потърпевшия. Но поясняват, че атаките срещу авторитета им са неоснователни, че те са против "насаждането на дискриминация, било тя расова религиозна, етническа или сексуална", че решението за наградите се взема от "редакторски форум, който включва само журналисти, а не издатели", които имали "числен превес в академията".
Не се казва кои са членовете на "редакторския форум", определил наградите, но се обяснява, че отличието е отнето с 11 гласа "за" и 7 "против" от "академията".
Калин Руменов, автор на "Новинар", който работи за Радио Дарик - Варна, бил отличен за текстовете "20 стачни мига от Станишевата есен" и "Страната на иванивановците, илияилиевците и лачените чанти".
Месец след обявяването на наградите десетки интелектуалци, преподаватели, активисти в неправителствени организации и обикновени граждани подписаха петиция "Отменете тази нелепа и срамна награда".
В събралия много подписи документ се казваше, че авторът Руменов е "придобил особена известност с яростното си расистко отношение към ромската общност, която последователно и с необуздано обидни квалификации портретува пред обществото като изостанала, дива и непълноценна, като общност, чиито членове не могат да вземат правилни решения за себе си и за развитието си и към които той приканва държавата да действа със здрава ръка и с всички средства - като със зловредни обекти, които поотделно и в своята съвкупност застрашават сигурността на българския, на "правилния" етнос".
Подписалите петицията протестираха "срещу типа медийна политика, която допуска тиражирането по устойчив, безотговорен и непрофесионален начин на крайно враждебна и откровено расистка реч".
Протестът беше насочен "срещу медийните практики, допускащи етикетирането и дискриминирането чрез слово на хиляди граждани, в нарушение на действащите международни и вътрешноправни правозащитни и медийни стандарти и инструменти, а и на Етичния кодекс на българските медии, подписан и от редакцията на в."Новинар".
По-късно и Международната федерация на журналистите поиска отнемане на почетния знак. Възмущение изразиха също отговорни лица от групата ВАЦ, издател на вестниците "Труд" и "24 часа".
Днес издателите на "Новинар" пишат, че Калин Руменов е автор на "често остро провокативни текстове към проблеми, които традиционно се замитат под килима на общественото внимание".
Те самите неведнъж имали забележки към езика му и границите на свобода, "но като издатели изключително внимаваме не ние да поставяме тези граници, а именно гилдията на журналистите".
От "Новинар" възразяват, че не е воден истински дебат по третираните от Руменов теми и подчертават, че биха публикували всеки текст, отстояващ различни позиции.
"Бихме направили всичко възможно, за да може да бъде чуто всяко мнение", се казва в "позиция на издателите на "Новинар", озаглавена "Здравата журналистика и неприемливите предразсъдъци".
.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!