К осово ще бъде независима по един или друг начин, а решението за това би трябвало да бъде взето до края на юни, заяви специалният пратеник на ООН за преговорите за размирната провинция Марти Ахтисаари.
Не е в интерес на ЕС да позволи неизвестността около решаването на статута на Косово да продължи, казва той за финландския в. "Хелзингин саномат" (HS.fi).
Решението за статута трябва да бъде взето до края на германското председателство на ЕС. В противен случай това ще означава неуспех на международната общност, допълва той.
"Смятам, че
Косово при всички случаи върви към независимост
Изборът е прост - да имаме, колкото това е възможно, организирано решение или хаотично решение", казва пратеникът на ООН.
Той посочва, че все още не е съвсем ясно каква позиция ще заеме Русия в Съвета за сигурност, но ще бъде разочарован и дори смаян, ако Москва провали резолюцията за Косово.
Използването на вето ще отслаби позициите на ООН, смята Ахтисаари. Той не можел да си представи, че Русия би искала да изрази съгласие със случилото се в Косово през 90-те години.
Решение за статута на Косово може да бъде взето само въз основа на преки преговори между Белград и Прищина, заявява от своя страна руският външен министър Сергей Лавров.
Съдбата на Косово, съдбата на Сърбия като цяло трябва да се решава не в Ню Йорк и не в Потсдам или в каквито и да са други формати, а в рамките на преки преговори, казва първият руски дипломат пред журналисти в навечерието на срещата на външните министри от Г-8 в Потсдам.
Той отбелязва, че засега преговорите между Сърбия и косовските албанци не са стигнали до резултат. "Но това не е единственият случай, когато конфликт се обсъжда с години.
Трябва да се даде време на страните да продължат преговорите",
смята руският министър. Той посочви, че едва когато Белград и Прищина стигнат до споразумение, ще може да бъде подкрепено онова, за което те се договорят.
В същото време Сергей Рябков, високопоставен служител на руското външно министерство, смята, че текстът на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за статута на Косово изисква "доработка".
Трябва да съставим текст, който да позволи на всички страни да продължат работа за изработването на взаимно приемливи условия за разрешаване на ситуацията, каза дипломатът пред журналисти след приключване на международна парламентарна среща.
Ако това бъде одобрено, Русия с радост ще продължи да работи над текста на резолюцията, добави Рябков.
Според него трябва да се намери решение, "което да не бъде наложено на страните, но което ще се основава на тяхната свободна воля".
А председателят на Комитета по международни отношения на Държавната Дума Константин Косачов е на мнение, че не трябва да се взимат прибързани решения по този въпрос.
Ситуацията не е толкова спешна, когато е необходимо да се вземе каквото и да било решение, колкото и да струва това, каза той, подчертавайки, че в руския парламент "няма нито една политическа сила, която да подкрепи независимост на Косово".
"Затова има много причини. Първо, това ще бъде първият случай в следвоенната история на Европа, когато не федерация, а унитарна страна ще загуби част от своята територия.
Второ, това ще бъде първият случай в историята, когато решението ще бъде взето без съгласие на страните.
Трето, това ще бъде първото решение, което се планира да се вземе, докато в същото време предишното решение на Съвета за сигурност не е изпълнено до край", уточни руският депутат.
В Съвета за сигурност на ООН на 11 май бе внесена проекторезолюция, в чиято основа е планът на Ахтисаари, който предвижда независимост на Косово. Русия смята, че съдбата на провинцията не може да се определи без съгласието на Белград.
"Американският президент Джордж Буш би желал постоянният представител на Русия в ООН Витали Чуркин "по-пълноценно" да си сътрудничи с американския представител Залмай Халилзад по проблема Косово. Това ще позволи на Русия и САЩ да обсъдят съществуващите в двете страни проблеми при подготовката на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН", заяви американският държавен секретар Кондолиза Райс.
"Съобщихме на руснаците, че сме готови да обсъдим техните идеи. Президентът Буш каза вчера на президента Путин, че би желал посланик Чуркин по-пълноценно да си сътрудничи със Залмай Халилзад по проблемите, които те имат, и затова как безпокойствата и на двете страни да могат да бъдат взети предвид", каза тя на борда на своя самолет на път от Вашингтон за Берлин.
Готова съм днес или утре да говоря за тези безпокойства със Сергей Лавров, потвърди Райс.
Според нея в ООН "се провеждат много широки преговори между Залмай Халилзад и посланик Чуркин" за подготовката на резолюция на СС за Косово и тези преговори ще "бъдат продължени".
Като припомни, че планът на Ахтисаари за Косово и неговата теза за независимост на областта "имат голяма подкрепа, особено в Европа", Райс заяви, че по време на преговорите за резолюцията "предстои да се свърши много работа за правата на малцинствата, защитата на малцинствата, бежанците, както и затова как Косово ще влезе в международната система".
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун е получил
искането на правителството на Сърбия за продължаване на преговорите
за бъдещия статут на Косово, потвърдиха днес от централата на ООН.
Официални представители от ООН посочиха, че Бан Ки Мун ще предаде искането на Съвета за сигурност, който ще вземе решение по новата инициатива на властите в Белград.
"Главната цел на нашата инициатива е намиране на компромисно решение за статута на Косово между заинтересованите страни. Такова решение с международно посредничество ще гарантира дългосрочна стабилност в региона и ще изпълни условията за икономически и социален напредък, се казва в текста на инициативата.
За реализирането на тази цел е необходимо да бъдат осигурени условия за успешни преговори, да бъде предложена съответната процедура и да се допуснат времеви рамки, които няма да поставят изкуствени срокове, се казва още в документа.
Сръбската инициатива вече получи подкрепа от Русия, чиито представители в ООН казаха, че Москва е за продължаване на преговорите между Белград и косовските албанци, насочени към намиране на двустранно приемливо компромисно решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!