П ърви скандал за новоизбрания президент на Франция, коментира пресата в страната.
Съдия-следователката Франсоаз Десе обискира вчера в Париж за 20 минути офиса на адвоката на Никола Саркози, за да провери дали оттам са изтекли документи за разследване на политико-финансовата афера "Клиърстрийм".
Адвокатът Тиери Ерзог определи обиска като "провокация", чиято цел е да "дестабилизира" Саркози точно преди официалното му провъзгласяване за президент и встъпването му в длъжност идната седмица, обяснява френският "Фигаро".
Аферата "Клиърстрийм" едва не събори правителството на Доминик дьо Вилпен, припомня изданието.
Скандалът избухна през 2004 г., когато в анонимни писма, адресирани до следовател, се появиха твърдения, че Саркози и други високопоставени политици от десницата и левицата са имали
тайни сметки в люксембургската клирингова къща "Клиърстрийм"
Парите били свързани с още по-стар скандал от 1991 г. за вземане на подкупи при продажба на фрегати за Тайван.
В публикацията от 10 май м.г. се твърдеше, че поверителният документ на следствието уличава държавния глава Жак Ширак в притежаване на банкови сметки в Япония.
На 16 май Ширак ще предаде тържествено президентската власт на Саркози и от този ден нататък няма да се ползва с имунитет, което позволява на следователите да го разпитват за всички афери, замразени от 12 години, вкл. и за финансовите скандали в парижкото кметство по времето, когато го е оглавявал.
Саркози пък ще получи имунитет и няма да е длъжен да отговаря на никакви съдийски въпроси, докато обитава Елисейския дворец (Elysee.fr).
"Монд" продължава темата за новоизбрания френски държавен глава, но от съвсем друга гледна точка. Президентите на Алжир, Габон и Сенегал, както и кралят на Мароко бяха сред първите, които поздравиха Саркози за победата му на вота.
Изборът на французите обаче разбуди някои притеснения у африканците, твърди вестникът. Това си личало най-добре от материалите за Саркози, поместени в африканската преса.
Най-често срещаната думичка в африканските издания напоследък е "парадокс", разказва "Монд". А парадоксът се състои в това, че син на унгарски имигранти беше избран, обещавайки да започне борба срещу имиграцията.
Отношенията между Франция и Черния континент, които по времето на Жак Ширак бяха топли и човешки, сега рязко променят своята перспектива, продължава парижкият всекидневник.
Саркози гледа на Африка като на "извор на имигранти, които могат единствено да навредят на Франция".
Той игнорира всичко, с което Африка е подпомогнала страната
и допринесла за развитието на франкофонията, пише със съжаление "Потенсиел", който излиза в столицата на Демократична република Конго Киншаса.
Дали с избирането на Саркози за президент на републиката отношенията между Франция и африканския континент няма да тръгнат в коренно противоположна посока, пита се "Монд" и заключава:
"За разлика от Жак Ширак, който бе свикнал и често посещаваше Мароко, Никола Саркози избра за първата си визита в чужбина не африканското кралство, а европейска Германия."
"Курие интернасионал" пък пише за Великобритания. Малко след като британският министър-председател Тони Блеър обяви, че се оттегля от управлението на страната, лейбъристите изтриха от сайта си (Labour.org.uk) израза, наложен от премиера.
Не казвайте повече "Ню Лейбър", шегува се изданието. Лейбъристката партия подготвя нова ера под надзора на Гордън Браун, която започва с премахването на девиза "Ню Лейбър - Ню Грейт Бритън". Сега остава
единствено думичката "Лейбър" и една червена роза
Този жест показва, че основните лейбъристки лидери са решени да си възвърнат подкрепата на десетките хиляди традиционни поддръжници, които асоциираха слогана "Ню Лейбър"с предаване на основните ценности на партията.
Всъщност Блеър лансира този израз по време на първия си конгрес в качеството си на лидер на партията, на който промотира своята програма за модернизация, припомня изданието.
"Фигаро" също пише за оставката на британския премиер и неговия наследник.
Досега Блеър така и не бе обявил официално своята подкрепа за кандидатурата на своя финансов министър за министър-председател на Великобритания. Това стана реалност едва вчера, отбелязва вестникът.
Щастлив съм да дам своята пълна подкрепа на Гордън Браун, не само като следващият лидер на Лейбъристката партия, но и като бъдещия премшир на страната, казва Блеър.
Той е единственият лидер на лейбъристите, който е печелил три поредни пъти изборите в страната, отбелязва испанският всекидневник "Ел Паис".
Най-големият принос на Блеър е, без съмнение, постигането на мир и неговото твърдо и търпеливо налагане в Северна Ирландия. Само поради тази причина неговото място в историята е сигурно.
Той успя да отбележи и конкретни резултати като най-големия икономически растеж за последните 200 години, създаването на 2,5 млн. нови работни места, както и тройно по-големи инвестиции в науката и технологиите, подобрения в образованието и общественото здравеопазване.
Решението му да подкрепи САЩ в инвазията в Ирак обаче е най-голямата му грешка, която ще го преследва винаги, коментира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!