Д окато правителствата по света се борят да осигурят енергийни доставки, да намалят въглеродните емисии и да се приспособят към покачващите се цени на петрола, България е възприела амбициозно разрешение на проблема: да построи нова ядрена електроцентрала - втората в страната, близо до северния град Белене на р. Дунав, пише изданието "Интернашънъл Хералд трибюн".
Според критиците проектът е икономически дефектен, податлив на корупция и лошо управление и ще заздрави руското господство в енергийния сектор на България, докато българските данъкоплатци са изложени на риска да поемат разноските.
Правителството твърди, че световният енергиен натиск прави проекта необходим.
На цена, която вероятно ще превиши договорените 4 млрд. евро (5,8 млрд. долара), равняващи се на 16% от брутния вътрешен продукт на България за миналата година, АЕЦ "Белене" е най-скъпият обществен проект в посткомунистическата история на страната, посочва още публикацията.
Правителството настоява Белене да компенсира производствените загуби след миналогодишното затваряне на два от реакторите на АЕЦ "Козлодуй". През 1999 г. България прие да спре реакторите поради съображения за сигурност като част от присъединяването си към ЕС, припомня изданието.
Вестникът допълва, че независимостта от енергийните доставки на Русия обаче не е очевидна сама по себе си в Белене. България подписа с руската компания "Атомстройекспорт", в която енергийният гигант "Газпром" държи дял от 84%, договор за построяване на централата и монтиране на два реактори с водно налягане с капацитет 1000 мегавата всеки.
В резултат на това "Белене" ще бъде първата руска ядрена електроцентрала, построена в ЕС.
Русия вече осигурява 100% от природния газ на България, 89% от вноса на суров петрол, който се преработва в единствената българската петролна рафинерия, собственост на руската компания "Лукойл", и 36% от внасяните антрацитни въглища.
Русия осигурява и цялото ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", както и рециклира изразходеното, уточнява изданието.
Според международната рейтингова агенция "Стандарт енд Пуърс" "намерението на НЕК да участва като мажоритарен собственик в проекта за АЕЦ "Белене" значително увеличава вероятността компанията да бъде изложена на оперативен, контролен, пазарен и екологичен риск", пише "Интернашънъл Хералд трибюн".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!