Л идерът на "Ал Кайда в Ирак" призова последователите си да отвличат западни граждани, които да бъдат разменени за мюсюлмански духовник, излежаващ присъда в американски затвор. Абу Хамза ал Мухаджир направи обръщението си на аудиозапис, поместен на ислямистки уебсайт.
Апелирам към всички бойци на свещената война в Ирак да се стремят да заловят християнски кучета по време на свещения месец Рамазан, за да можем да освободим нашия шейх.
Става дума за египетския духовник Омар Абдел Рахман, който излежава присъда в САЩ по обвинения във връзка с атентата срещу Световния търговски център в Ню Йорк.
В записа се призовава още за нападения над американски военни лагери в Ирак, при които да се използва неконвенционално оръжие като биологическите и т.нар. "мръсни" бомби.
Мухаджир приканва специалистите по взривни материали и учените от ядрената сфера да се присъединят към джихада на организацията срещу Запада.
В обръщението се казва още, че над 4000 чуждестранни бунтовници са били убити в Ирак след инвазията на САЩ през 2003 г. От употребената арабската дума става ясно, че се говори за чужденците, присъединили се към бунтовниците в страната, а не за коалиционните войски.
Автентичността на изявлението не може да бъде потвърдена, но то е поместено на уебсайт, използван често от бунтовниците.
Мухаджир, който замени убития през юни Абу Мусаб аз Заркауи, предложи щедра амнистия и прошка по време на Рамазана за иракчаните, сътрудничили на водените от САЩ сили или напуснали страната.
Представител на американското разузнаване във Вашингтон заяви, че американските власти са очаквали изявление на организацията по случай празника.
Те искаха да направят нещо, което да продължи да крепи позициите им, да покажат, че "Ал Кайда" все още я има и действа след смъртта на Заркауи, добави той.
Преди петата годишнина от 11 септември терористът призова всеки сунит да убива поне по един американец на две седмици. Той порица участието на сунити в иракското правителство и заяви, че е сигурен в победата. Мухаджир замени убития от американските сили Абу Мусаб аз Заркауи.
Доклад на правозащитната организация "Амнести интернешънъл" същевременно твърди, че няколкостотин задържани в Пакистан в рамките на войната срещу тероризма
са изчезнали, след като са били арестувани.
Мнозина от задържаните, сред които е имало и деца, са били измъчвани и "буквално са били продадени на американските власти от ловци на престъпници, търсещи награда", се посочва в документа.
В някои от случаите има доказателства, че представители на американските служби (ЦРУ и ФБР) са пряко замесени във вълните от изчезвания в Пакистан и в нарушаване на правата на човека, твърди организацията.
Над 85% от задържаните в американската база в Гуантанамо в Куба не са заловени от американските сили, а от пакистанци или афганистанци, като за всеки предаден на САЩ предполагаем терорист те са получавали до 5000 долара (близо 4000 евро), разкрива докладът.
Обичайната практика да се дават големи награди за хора, заподозрени в тероризъм, е улеснила неоснователните задържания и довела до изчезвания, отбелязва "Амнести".
Според организацията заподозрените в тероризъм често са били прехвърляни нелегално към американските бази в Гуантанамо, Куба, и Баграм, Афганистан.
Съпротивата в Ирак и "Ал Кайда" са "вдъхновителите"
на атентатите от 11 март 2004 г. в Мадрид, причинили смъртта на 191 и ранили 1900 души, заключава пък доклад на тайната испанска полиция.
В документа от 443 страници се припомня, че през 2003 г. срещу редица страни, сред които и Испания, са оправени заплахи, главно от лидери на терористичната мрежа като Айман аз Зауахири, заради участието им в ръководената от САЩ военна коалиция в Ирак.
В заплахите към Испания за евентуални мишени са набелязани испанските войски, разположени по онова време в Ирак, и испански интереси извън тази страна, пише още в документа.
Междувременно Сенатът на САЩ прие законопроект,
определящ юридическата рамка, която ще се прилага спрямо задържаните във "войната срещу тероризма".
Текстът, представен от президента Джордж Буш като "важно оръжие за преследване на заподозрените в тероризъм", бе одобрен със 65 срещу 34 гласа.
Законопроектът, който въвежда правила за разпитване и съдебното преследване на затворниците в американската база Гуантанамо в Куба, бе одобрен в сряда от Камарата на представителите с 253 срещу 168 гласа.
Повечето демократи в Конгреса гласуваха против текста, тъй като смятат, че противоречи на най-свещения принцип в англо-саксонското право - правото на всеки заподозрян да се защитава пред съда, отбелязва АФП.
Това е втора версия на спорния закон. Американският Върховен съд вече обяви първоначалния му вариант за незаконен.
Демократите смятат, че Върховният съд ще отхвърли и втория, защото намалява законовите права на задържаните в Гуантанамо. Републиканците в Конгреса защитиха мерките, предвидени в него, като ги нарекаха "сурови, но справедливи".
В новият закон е заложено създаването на специални военни комисии, които да съдят заподозрените в тероризъм, както и прилагането спрямо тях на твърди методи по време на дознанието. Очаква се през следващите дни той да бъде подписан от президента Джордж Буш.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!