Н ОИ потвърди - осигуровките падат с 6%, обявява "Дневник". Вноските за пенсия все пак ще намалеят с 6 пункта от следващата година, максималният осигурителен доход ще нарасне със 100 лв. - на 1400 лв., минималният за самоосигуряващите се за пръв път се запазва.
Това са част от промените, предвидени в окончателния вариант на бюджета на държавното обществено осигуряване. В понеделник той беше утвърден от надзора на Националния осигурителен институт (НОИ) и в този вид ще бъде внесен в парламента като част от пакета бюджетни закони за 2006-а.
Развръзката по сделката за ТЕЦ "Варна" остана неясна, пише още "Дневник". Развръзката от преговорите между руската компания РАО ЕЕС и Агенцията за приватизация (АП) по продажбата на ТЕЦ "Варна" не стана ясна.
В понеделник изтече поредното удължаване на срока за приключване на сделката, но до редакционното приключване на броя нямаше информация за изхода от преговорите. Очакванията бяха, че до края на деня проектодоговорът ще бъде парафиран.
МОН купува наново част от безплатните учебници, съобщава "Сега". Просветното министерство най-вероятно ще купи наново част от безплатните учебници за II, III и IV клас, въпреки че идеята бе те да се ползват от три поредни випуска.
Извънредният разход е заради включените в самите учебници задачи за решаване, което ги прави неизползваеми от други ученици. Успоредно с това МОН планира да задължи издателствата да преработят книгите и да извадят всички задачи в отделни учебни тетрадки.
Това съобщи просветният зам.-министър Кирчо Атанасов, но уточни, че още се чака резолюция от министър Даниел Вълчев.
Решението за по-скъпо парно се взема днес, информира "Сега". Поскъпването на парното, което ще влезе в сила от 1 ноември, ще стане реалност едва днес - повече от две седмици след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обяви новите цени.
Решението на енергийния регулатор се взима днес, защото от датата, на която новите цени бяха обявени, тече 14-дневен срок, в който всички заинтересувани могат да отправят възражения или бележки. След публикуването на решението има още 14 дни, в които цените може да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС).
Такива намерения заявиха синдикатите и Федерацията на потребителите в България. Междувременно обаче цените ще са влезли в сила.
Всички банки ще заменят повредените левове, пише още "Сега". БНБ променя действащите в момента стандарти за качеството на банкнотите и монетите в обращение.
Това предвижда приетата през миналата седмица наредба на централната банка. С нея за първи път търговските банки, а не само БНБ, се задължават след края на март 2006 г. да подменят повредените български банкноти и монети, които са законно платежно средство.
100 лесничейства ще се дават на концесия, обявява още
"Сега". Около 100 ловни участъка, т. е. 4-5% от горския фонд на страната, ще се предоставят на концесия на физически или юридически лица.Това предвиждат промени в Закона за лова и опазване на дивеча, съобщи на семинар "Присъединяването на България към ЕС в областта на ловното стопанство" зам.-министърът на земеделието Стефан Юруков. Това са държавни ловни участъци, които към момента се стопанисват от държавните лесничейства.
Бъдещите концесионери трябва да ги поддържат и да работят за увеличаване на дивеча. Предвижда се участъците да бъдат предоставени на концесии за около 13-15 години.
Антимонополистите защитиха БТК за реклама, анонсира още "Сега". Според решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) БТК е информирала коректно потребителите си за последното поскъпване на телефонните разговори от април. Тогава компанията пусна реклама, гласяща "0 стотинки за минута".
Решението на антимонополистите е взето миналата седмица, но до момента все още не е качено на сайта на ведомството. За да образува преписка, КЗК се е самосезирала.
Целта е била да се установи дали БТК не въвежда в заблуждение своите абонати. Рекламата бе пусната веднага след като телекомът въведе т.нар. "такса за начало на разговор" от 13 ст. с ДДС.
През деня освен тази такса се плаща и за всяка минута проведен разговор, но от 21 часа до 7 часа и през почивните и празничните дни за градските разговори се плаща само първоначалната такса, което бе обявено от БТК като "0 стотинки".
Забавачката задължителна, обявява "Стандарт". И хлапетата на 3 години тръгват на училище. Забавачката за тях става задължителна.
Това поискаха синдикатите на международна кръгла маса за предучилищното образование вчера. Вече сме внесли в МОН искане за промяна на закона за народната просвета, съобщава за вестника шефката на учителския синдикат в КНСБ Янка Такева.
Сега задължителна е само последната година от детската градина - преди влизането в училище. Съгласен съм, че забавачката трябва да е задължителна, особено в районите със смесено население, каза зам.-министърът на образованието Кирчо Атанасов. Децата от малцинствата не говорят добре български език, допълни той.
100 от властта скриха доходи, констатира още "Стандарт". 96 висши държавни служители не са подали задължителните декларации за доходите си. Това съобщи председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров.
41 от тях са народни представители, 20 са министри, зам.-министри и главни секретари, 28 са областни и зам. областни управители. 5837 висши държавни служители са били задължени да декларират доходите си за тази година пред Сметната палата.
Най-честите нарушения се правят при възлагането на обществени поръчки, отчете още Димитров. Те се възлагат на определени фирми дори ако офертите им са в ущърб на общината.
Той уточни, че институциите рядко правят преки нарушения. За сметка на това има много критики за начина, по който са изхарчени парите на данъкоплатеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!